Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk prodal dalších 934 090 akcií podniku, získal tak 1,02 miliardy dolarů (22,5 miliardy korun). Vyplývá to ze zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Musk se tak přiblížil ke svému cíli snížit svůj podíl v automobilce o deset procent.

V listopadu nechal Musk uživatele sociální sítě twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly, a slíbil, že se výsledku hlasování podřídí. Hlasování se zúčastnilo přes 3,5 milionu lidí, zhruba 58 procent se vyslovilo pro prodej akcií.

Od té doby již Musk prodal zhruba 15,6 milionu akcií, za které získal kolem 16,4 miliardy dolarů (362 miliard korun). K tomu, aby splnil svůj slib, musí prodat zhruba 17 milionů akcií, napsala agentura Bloomberg.

Velká část příjmů z prodeje akcií bude směřovat na uhrazení daní. Musk nedávno uvedl, že letos na daních zaplatí přes 11 miliard dolarů (242 miliard korun).

Šéf Tesly se opakovaně stával terčem kritiky, že neplatí spravedlivý podíl na daních. Jeho majetek tvoří zejména akcie, které se daní teprve při prodeji. V uplynulých letech přitom Musk akcie ve větším objemu neprodával.

Musk je nejbohatším člověkem na světě, podle indexu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg dosahuje hodnota jeho majetku 279 miliard dolarů. Časopis Time i ekonomický list Financial Times tento měsíc vyhlásily Muska osobností roku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments