Jízdné ve vlacích, autobusech nebo na lanovkách od pátku spadá do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Místo 15 procent je nově deset procent. Dopravci už naznačili, že ceny jízdenek se nesníží, ušetřenými penězi dopravci chtějí pokrýt náklady na provoz.

Setrvání stávajících cen i přes snížení DPH dopravci zdůvodnili rostoucími náklady na provoz, poukázali například na zvýšené ceny elektřiny a paliva nebo na rostoucí výdaje na personál.

Novelu zákona o DPH schválili zákonodárci v prosinci loňského roku. Proti změně se postavila Asociace krajů, nesouhlasila s ní ani vláda. Podle kritiků jde o „dárek“ pro dopravce, protože to nepovede ke snížení cen jízdenek.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) při schvalování novely uvedla, že snížení sazby připraví veřejné rozpočty asi o 930 milionů korun. Podle Svazu měst a obcí ČR tak obce a města přijdou až o 219 milionů korun, které dostávají v rámci rozpočtového určení daní z vybrané DPH.

Předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) odhadla, že kvůli snížení DPH u lanovek a podobných druhů dopravy bude skutečný dopad do veřejných rozpočtů představovat 1,2 miliardy korun.

Bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) však již dříve uvedl, že na změně zákona do budoucna vydělají všechny kraje i malé obce. Návrh podle jeho zastánců uleví obecním a krajským rozpočtům, které dopravcům hradí jejich prokazatelné ztráty.

Od 1. září začaly fungovat ve vlacích a autobusech slevy pro studenty do 26 let a pro seniory nad 65 let. Na jaře je schválila vláda. Kompenzace na zlevněné jízdné vyjdou stát od roku 2019 zhruba na 5,83 miliardy korun ročně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments