H0 1/87 Novinkou pro rok 2010 Berka, je vůz pro přepravu těžkých nákladů – především pak ucelených tankových divizí z poloviny minulého století, kdy vůz tedy vznikal. Vozy původní řady Px byly konstrukčně připravovány ihned po skončení 2. světové války. Jejich konstrukce vychází z řady Pao. Rozměry vozu zůstávají shodné, pouze vzhledem k vyšší únosnosti vozu dochází k zesílení kostry spodku.

Vozy byly určeny pro přepravu těžkých strojních zařízení, ocelových polotovarů a vojenské pásové techniky – tanků, které koncem války již začaly svou vahou překračovat možnosti čtyřnápravových vozů. Pro akceschopnost při vykládce tanků v „polních“ podmínkách byla od roku 1957 stavěna verze označena řadou Pxx, typ 42.2, která má ve střední části spodku vozu ukotvené hřebenové zvedáky opřené o trámec. Tyto zvedáky umožňují vyvázání podvozku v polních podmínkách a po jeho odsunutí, spuštění jednoho čela vozu na koleje k vytvoření improvizované rampy a umožnění vykládky celého vlaku tanků.

Výroba vozů řady Px – typu 42 byla zahájena asi v roce 1950 ve Vagónce Česká Lípa, od roku 1952 pokračovala ve Vagónce Studénka, od roku 1953 byl vyráběn typ 42.1, ale všechny vozy bývalé řady Px jsou dodnes chybně označovány jako typ 42 (typ 42.1 byl schválen dne 1.4.1953). V roce 1954 je výroba ve Studénce ukončena a navazuje pak výroba od roku 1957 v nové vagónce v Popradu, kde byly vyrobeny i vozy řady Pxx, typu 42.2. Dnes můžeme poslední zbytky obou řad vidět jako řadu Sammp.

Zdroj: http://www.parostroj.net

Model jsme připravili zvláště s ohledem na přepravu tanků, typickým nákladem 60. let byla dvojice tanků T54. Model ve velikosti H0 je zpracován jako odlitek z polyuretanové pryskyřice. Masky podvozků jsou také odlité, ale rám podvozků je z masivního mosazného plechu tloušťky 0,5mm. Na dvojkolích jsou použitá přesná soustružená hrotová ložiska, která {jlvotes}modelu poskytují vynikající jízdní vlastnosti. Vůz je vybaven kinematikou krátkého spřáhla. Model je dodáván ve III. epoše ve stavu ČSD. Připraveny jsou nápisy s 10ti unikátními čísly – 7x vůz Px, 3x vůz Pxx, což umožňuje provozovat již zajímavou soupravu.

Objednat můžete ZDE

Text a foto modelu: Berka

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments