PRAHA – České dráhy v meziročním průměru zaznamenávají nárůst přepravených cestujících, což se v mnoha krajích daří hlavně díky obnově vozového parku, do kterého národní dopravce investuje ročně na 9 miliard korun. Obnova vozového parku navíc bude pokračovat i v dalších letech. Například v roce 2014 mají na koleje vyjet moderní soupravy RailJet od firmy Siemens.

V minulém roce dráhy přepravily přes 170 milionu cestujících, čímž se meziroční nárůst navýšil o 2,1 procent. Dráhy zaznamenávají také nárůst a velký zájem o mezinárodní dálkovou a vnitrostátní přepravu do Německa, Slovenska, Maďarska, Polska a Ruska – kam České dráhy vypravují své dálkové mezistátní vlaky. Uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Nárůst cestujících napříč celou sítí mají dráhy již třetí rok po sobě. Ačkoliv na nejvytíženější trati mezi Prahou a Ostravou nastoupila konkurence, České dráhy i v tomto případě na vlacích mezi Prahou a Moravou mají zájem cestujících spíše ve vzrůstající tendenci. Od roku 2011 dává dopravce také zpět d provozu zcela modernizované osobní vozy, k tomu i 240 osobních vozů kompletně nových. V regionální dopravě s velkou poptávkou jsou motorové osobní vozy starších provedení zcela nahrazeny vozy novými. Regionální doprava vozového parku je nahrazována každoročně o nové vozy za 3,5 miliardy korun.

Částečná regionální doprava dostala do provozu i další zcela nové vlaky. To jsou hlavně soupravy motorových vozů RegioPanter a RegioShark. Mimo kraje Vysočina, jezdí na regionálních tratích i motorové vozy RegioShuttle od švýcarského výrobce Stadler.

Rostoucí zájem zaznamenaly ČD již třetí rok za sebou, a to navzdory vstupu konkurence například na linku Praha – Ostrava.
ČD lákaly na 240 nových vozů Regionální doprava posílila tam, kde je dostatečná poptávka, tedy husté osídlení v okolí tratě, a kde do provozu byly uvedeny nové vlaky a vylepšily se jízdní řády zavedením přímých spojů, uvedl mluvčí. Společnost loni uvedla do provozu přes 240 nových nebo modernizovaných vozů a lokomotiv. K novinkám patří elektrické vlakové soupravy RegioPanter a motorové RegioShark.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments