Deset měsíců před ostrým startem provozu má společnost Leo Express první z pětice elektrických jednotek Stadler Flirt. Od prosince bude třetím dopravcem, který bude vozit cestující mezi Ostravou a Prahou. První vůz převzal majitel firmy Leoš Novotný v polském závodě v Stadler Siedlce. Vozy teď čeká oživování a schvalování pro provoz v Česku, na jaře se objeví v Česku na zkušebním okruhu ve Velimi.

{snippet costa-ex}

Nákup černo-zlatých souprav financuje převážně z úvěrů od zahraničních bank, část peněz dodali soukromí investoři. Celkem za ně utratí 1,5 miliardy korun. Firma už rozhodla, že na trase z Prahy do Ostravy bude stejně jako konkurenční Pendolino Českých drah zastavovat jen v Pardubicích, Olomouci a Ostravě – Svinově. Firma je už s ČD dohodnutá například na spolupráci při údržbě vlaků.

„Naše vlaky jsou vybaveny technologiemi odpovídajícími roku 2012 a ne osmdesátým letům minulého století, na jaké byli dosud Češi na železnici zvyklí,“ řekl Novotný. Každá jednotka pojme 237 cestujících ve třech různých třídách: economy (212), business (19 cestujících) a premium (6). I když jde původně o regionální jednotku, Leo Express si vnitřek navrhl jako dálkový vlak. Stadler se dokonce rozhodl jejich vlak představit jako hlavní exponát na železničním veletrhu Innotrans v Berlíně.

Firma slibuje cestujícím například velmi funkční internetové připojení ve vlaku, v každé soupravě investovali 12 milionů jen do IT technologií. „Je ověřeno, že rychlý a dostupný internet zvyšuje počet cestujících ve vlacích minimálně o 15 procent,“ dodal Novotný. Ceník ani jízdní řád zatím nezveřejnili.

Leo Express věří v úspěch na trase i díky tomu, že jednotky mají nižší provozní náklady, než například Pendolino nebo klasické lokomotivou tažené soupravy RegioJetu.

Zdroj: Leo  Express | Stadler Swiss Polska | ČTK

Kam dál:

LEO Express převzal první soupravu od výrobce

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments