V předchozím článku jsme si ukázali, jak lze snadno funkcí „Mapování tonality„, vytáhnout z fotografie doslova maximum, což se velice hodí pro modeláře, kteří patinují modely, případně se zabývají detaily opotřebovanosti železničních vozů a lokomotiv – které takto lze snadno přenést z reality do modelu. V dalším díle si ukážeme snadnou funkci, zbavení se rušivých elementů fotografie.

Značky, odpadky i cizí lidé v pozadí – to vše dokáže zkazit pěkný záběr a otrávit fotografa. I když se sebevíc snažíte se těmto rušivým elementům vyhnout, tak nakonec stejně dojde na nezbytnou retuš v počítači. Nová funkce Zoner Photo Studia vám pomůže tyto rušivé objekty rychle a účinně odstranit!

Retuš bývala vždy časově náročná činnost – nejznámější retušovací nástroj Klonovací razítko vyžaduje precizní práci, aby výsledná retuš nebyla poznat. U některých rušivých prvků, zejména v pozadí snímku, ale ani nepotřebujete takto precizní retuš, stačí aby prostě zmizely ze scény a hlavně rychle.

V Zoner Photo Studiu 14 máte novou možnost snadného vyplnění výběru podle okolí. A vůbec se nelekejte složitých výběrů, funkci naprosto postačí hrubě označit místo, kde se rušivý objekt nachází a zbytek se postará program. Inteligentní algoritmus nalezne podobnou strukturu v okolí a přenese ji do označeného místa, postará se o návaznost výrazných hran (například horizontu) a neporuší objekty poblíž výběru. Takže již žádné dlouhé retušování pozadí, jen označit a „vymazat“, tedy vyplnit podle okolí. Funkce má klávesovou zkratku Shift+Delete, jinak ji najdete v nabídce Výběr – Vyplnit podle okolí. Pro označení použijte výběrový nástroj Laso, nebo Elipsový, či Obdélníkový výběr.

Redakce iMagazínu doporučuje:

02
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments