Průměrná prodejní cena ojetin na konci třetího čtvrtletí meziročně stoupla o 9,4 procenta na 250.000 korun, tedy o více než 21.000 Kč. Proti průměrné ceně za první pololetí jde o navýšení o 5000 korun. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu ojetin.

„Auta stále zdražují, i když největší zdražení, které přišlo s oživením trhu už v květnu, mají za sebou. Přesto se ale nedá čekat, že by se cena již udržela. Na trhu je totiž výrazný nedostatek ojetých aut. V nabídce prodejců chybí oproti předchozím letům až pětina vozů,“ uvedla mluvčí Cebie Barbora Minksová.

Zatímco v květnu a první polovině června měli prodejci na autech vysoké marže, od poloviny června se začala situace měnit. Lidé začali požadovat vyšší výkupní ceny a nyní už marže prodejců dosahují v průměru dlouhodobě běžných pět až sedm procent. Možnost získat od prodejce slevu je nyní podle Minksové prakticky nulová.

Kdo si loni koupil ojeté auto, mohl ho v mnoha případech letos prodat dráž, a to i přesto, že bylo o rok starší. Například Škodu Octavii šestiletého stáří šlo letos prodat až o 20.000 Kč dráž než loni pětiletou.

Ve třetím čtvrtletí se doba prodeje ojetiny zkrátila z pololetních 96 na 73 dní. Tato čísla ale zkreslují téměř čtyři měsíce, po které byla prodejní místa kvůli koronavirové epidemii zavřená.

Od začátku roku se do Česka dovezlo celkem 136.877 ojetých osobních aut, což představuje meziroční nárůst o 19,6 procenta. Z toho 53.333 aut se dovezlo jen ve třetím kvartálu. Větší příliv aut ze zahraničí odstartoval už v květnu, tedy nedlouho po otevření prodejních míst. V červnu a v srpnu se do ČR dostalo nejvíce aut od roku 2008.

Průměrné stáří všech prodávaných ojetých vozů na českém trhu meziročně kleslo z 9,5 na 9,1 roku.U dovážených ojetin byl pokles z 10,7 roku na 10,5 roku. Kromě sníženého stáří čerstvě dovezených aut mělo na pokles průměrného věku vliv především nižší stáří vozů se zahraničním původem dovezených v minulých letech, které se letos přeprodávaly.

Podle největšího prodejce ojetin AAA Auto roste v posledním roce zájem o ojetiny kvůli obavám lidí cestovat hromadnou dopravou. Zároveň jej podporuje nedostatek nových aut kvůli výpadkům dodávek čipů. Poptávka vzrostla například mezi řidiči nad 55 let. Za novější vůz jsou senioři letos ochotni utratit o 13 procent více než loni, tvrdí AAA. „Často jde o řidiče, kteří nákup vozu původně ani nezvažovali, ale obava z onemocnění a naopak vyšší bezpečnost individuální dopravy je k nákupu vozu přesvědčila. Většinu starších zákazníků tvoří ženy,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments