Češi loni utratili za ojeté vozy 115 miliard korun, což je o 4,5 procenta meziročně víc. Celkově prodaly autobazary, dealerství jednotlivých značek či soukromé osoby 457.000 aut, tedy o dvě procenta více. Vyplývá to ze statistiky online prodejce vozidel Carvago, spadajícího do skupiny European Automotive Group (EAG).

Nejvíce se dařilo osobním automobilům v kategorii malých vozů a nižší střední třídy, kde dominovala Škoda Octavia s dieselovým motorem a nájezdem do 130.000 kilometrů. Poptávka po tomto typu automobilu však výrazně převyšuje nabídku. Ze zahraničí pocházelo 52 procent prodaných ojetin.

Vozový park ojetých automobilů se s posilující kupní silou českých zákazníků postupně omlazuje, poprvé v historii průměrný věk prodaného ojetého vozu klesl pod hranici deseti let na 9,5 roku. Průměrný nájezd loni prodaného auta je 153.000 kilometrů, tedy o 3500 méně než v předchozím roce. Prodejům ojetých automobilů jasně dominují specializované subjekty, jako jsou autobazary či dealerství, v poměru 73 procent proti 27 procentům mezi soukromými osobami.

Celkem 52 procent prodaných vozů pohání dieselový pohon, 45 procent připadá na benzin. Díky oblíbenosti dieselů se nejprodávanější stal motor o výkonu 110 kW, na druhém místě se u dieselů umístil pohon s výkonem 103 kW a do pomyslné první trojky se dostaly ještě motory s výkonem 81 kW.

„Z našich datových analýz vyplývá ještě jeden fakt, a to ne příliš pozitivní – velkým problémem českého trhu zůstává stáčení kilometrů. Tato situace má největší negativní dopad především na důvěryhodné prodejce, mezi které patří hlavně autorizovaná dealerství a seriózní bazary. Na ty pak dopadá špatné světlo od nepoctivé části trhu,“ uvedl výkonný ředitel Carvaga Jakub Šulta.

Žebříčku prodávaných aut dominují tři modely značky Škoda, v čele s Octavií, Fabií a Superbem, následují dva modely značky VW Passat a Golf. Z hlediska nejprodávanějších značek opět jasně vede Škoda s 28 procenty, s 12 procenty následuje Volkswagen a trojici uzavírá Ford se sedmi procenty.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments