Milan Ferdián je jméno železničním modelářům velmi dobře známé. Tento odborník se již několik desetiletí specializuje na oblast geometrie modelového kolejiva, současně disponuje rozsáhlými znalostmi i vlastní databází železničních stanic na celé síti bývalých ČSD.

Text a fotografie: | Nakladatelství Chameleonprint

Díky tomu, ale také díky své bohaté fantazii prodchnuté romantickou duší je schopen profesionálním způsobem navrhovat kolejiště, která nejsou jen bezduchými „vlakodromy“, ale z Milanova pera vycházejí jedinečné plány s typicky českou či slovenskou tematikou, jež vždy nabízejí zajímavý a hlavně smysluplný provoz.

Fronta zájemců o projekt od Milana Ferdiána je dlouhá a čekací doba jakbysmet. Proto všichni modeláři uvítali, když se Milan v roce 2010 rozhodl některé své plány publikovat v knize Plány kolejišť, jejíž celý náklad byl v krátké době beznadějně rozebrán. I to je potvrzením oblíbenosti tvorby autora.

  • Česká publikace, 50 plánků kolejiš’t – autor Milan Ferdián
  • Pevná vazba, křídový papír, 145 stran.
  • Obsahuje plánky pro domácí měřítka H0, TT a N.
  • Cena: 499,- korun

Tato kniha, která je volně navazujícím druhým dílem Plánů kolejišť, nese podtitul Segmentová kolejiště. Je totiž z velké části věnována kolejištím, která se skládají z několika samostatných dílů neboli segmentů. Díky tomu je lze snadno demontovat a skladovat v prostorách, které nedisponují samostatnou místností pro vlastní stabilně umístěné kolejiště. Velmi vítaným zpestřením obsahu knihy pak jistě bude fakt, že u řady kolejišť se autor věnuje také způsobu jejich uložení v obytném prostoru, což ještě zvyšuje užitnou hodnotu takových plánů.

Soubor je vedle segmentových kolejišť doplněn také o plány tzv. dětských kolejišť pro začátečníky a v závěru samozřejmě nechybí několik plánků rozsáhlejších. Celkově přináší publikace padesát zajímavých projektů obsahujících detailní výkresy doplněné popisem provozu i atmosféry příslušného kolejiště.

 


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments