Firma Jaegerndorfer (dále jen JG) uvedla do prodeje SET Railjet ve stejné době jako Roco. Jelikož se jedná o stejně propracované modely, rozdíl najdete jen v ceně – dá se říci, že v předražené ceně u Roco! Jde se o samotnatně prodávané modely…

02

Co je vlastně Railjet? Jedná se o produkt ÖBB (Österreichische Bundesbahn AG) tedy Rakouské spolkové dráhy. Rakušák se dlouho ošíval nad jednotkami ICE či TGV, navíc, poloha Rakouska v 65% hornatém terénu, neumožnila větší rozvoj vysokorychlostních tratí. Ačkoliv ICE od DB zajíždí do Salcburku ad. ÖBB přišlo v průběhu roku 2008 s vlastní koncepcí produktu rychlosti, kvality a provedení jednotek Railjet. Souprava se skládá z několika vozů Business, Econony, BAR, Bistro, 1.class či 2.class vozů, soupravu tvoří také jedna „fizická lokomotiva ÖBB“ třídy Taurus, druhý konec soupravy je tvořen pouhým řídícím vozem – ten je ostatně stejného designu, jako jmenovaný Taurus. (Lokomotivy Taurus zajíždějí s IC vlaky Rakousko-Česko-Německo, do Prahy) či z Lince do Českých Budějovic.

JG dokázala nabídnou stejně kvalitní produkci modelů jako Roco. Předražené Roco nabízí např. samostatně prodávané vozy pro soupravu od 70,- EUR za neosvětlenou variantu modelu, a od 90,- EUR za osvětlenou variantu samostatných kusů pro soupravu. Cenové rozpětí je rozdílné i u ozvučené lokomotivy pro jednotku Railjet / či základní provedení bez zvuku. Roco ovšem na svém webu nenabízí fotografie pro případné porovnání! Mnou zakoupené modely od JG, jsou každopádně prvotřídní…

25

JG nabízí tři varianty: kompletní SET s řídícím vozem a dvěma vozy, set dvou vozů Economy class + bar oddíl, a set dvou vozů v 1.class a 2.class po kusu. Elektrické lokomotivy dodává JG samostatně. Firma navíc spolupracuje se známou firmou ACME. Samostatné lokomotivy JG pro Railjet si popíšeme někdy příště.

Na první pohled se osobní vozy jednotky Railjet nedají moc rozpoznat od druhé či první třídy. Nově, je druhá třída značena popisem ECONOMY na bočnici každého z vozů – což je něco nového od běžně používaných označení a rozdílností u jiných národních dopravců. První třídu najdete pod označením BUSINESS, tedy něco vyššího, než je samotná 1.class, alespoň takto je to u skutečné jednotky prezentováno svým provozovatelem. Soupravu tvoří také Bistro vůz s barem. Souprava řídícího vozu s 2.class a 1.class viz. obrázek vpravo.

 

  • SET tří vozů ÖBB – epocha VI. Art.č.70301. Railjet skládající se ze dvou vozů 2.class série značení 700 a 400, a z jednoho vozu 1.class série 100. Všechny vozy jsou připraveny pro instalaci vnitřního osvětlení (vnitřní osvětlení JG nabízí samostatně). Řídící vůz je vyzbrojen přepínatelnými světelnými pozicemi červená/bílá – je dále vybaven periferiemi pro připojení dekodéru. Cena 205,- EUR

0103

 

0405

Roco nabízí podobné balení, ovšem s jedním osobním vozem soupravy navíc, za cenu 389,- EUR již v osvětlené variantě celé soupravy. Ozvučenou lokomotivu designu Railjet 369,- EUR, případně neozvučenou variantu lokomotivy 229,- EUR. Dále SET čtyřech kusů osobních vozů Railjet v Economy, Business a 1+2.class za cenu 300,- EUR v neosvětlené variantě. Pokud by se jednalo o instalaci osvětlení od firmy, připlatíte si celkově 389,- EUR! Jak jsem psal již výše, samostané vozy se prodávají v osvětleném provedení za 70,- EUR / 90,- EUR v opačné variantě.

Tak nevím, poslední rok, či dva, může být s cenovou politikou Roco člověk dosti rozpačitý. Jelikož tabulkově se distribučně-obchodní ceny pohybují v dosti zvláštní odchylce, výsledná cena v obchodě bude plnit značné rozpaky. Ovšem, pokud zůstaneme v České republice že? Pokud ACME či LS Models příjde s vlastní verzí produkce Railjet, jistě se bude jednat o několikanásobně vyšší standart kvality, než na který je běžný modelář zvyklý od nabídky Roco či Tillig.

  • SET dvou vozů ÖBB – epocha VI. Art.č.70202. Railjet skládající se ze dvou vozů, 1.class v sérii označení v soupravě: 600, a 2.class s označením 200. Dvojce vozů, stejně tak jako předchozí 70301, je možno vybavit vnitřním osvětlením interiéru, které (jak bylo napsáno dříve) nabízí JG samostatně. Cena této varianty 125,- EUR.

1011

1213

  • SET dvou vozů ÖBB – epocha VI. Art.č.70201. Railjet skládající se ze dvou vozů ECONOMY Café BAR, v soupravě označené jako vůz 500, a ECONOMY vůz (tedy 2.class) v soupravě s číslem 300. I tento duo set lze vybavit modulem vnitřního osvětlení. Cenově za 135,- EUR.

2021

2223

24

Potisk jednotlivých modelů je prvotřídní, spojení je provedeno kontaktním spřáhlem s vodiči, tím lze docílit pouhého jednoho sběru napětí z koleje u např. řídícího vozu – není nutno instalovat na několik podvozků v soupravě! Řídící vůz je již vybaven vnitřním osvětlením, to je v tomto případě LED-bílá/studená. Ačkoliv nemám ještě ucelné kolejiště pro provozní testovací jízdy, hlučnost při rozjezdu na 4,5 m.dlouhém úseku kolejí neprojevuje žádnou.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

zdravím,
škoda že se neukážou fotky. Nabízí se výhodná koupě railjetu Jagerndorfer komplet…