Firma Jaegerndorfer (dále jen JG) uvedla do prodeje SET Railjet ve stejné době jako Roco. Jelikož se jedná o stejně propracované modely, rozdíl najdete jen v ceně – dá se říci, že v předražené ceně u Roco! Jde se o samotnatně prodávané modely…

02

Co je vlastně Railjet? Jedná se o produkt ÖBB (Österreichische Bundesbahn AG) tedy Rakouské spolkové dráhy. Rakušák se dlouho ošíval nad jednotkami ICE či TGV, navíc, poloha Rakouska v 65% hornatém terénu, neumožnila větší rozvoj vysokorychlostních tratí. Ačkoliv ICE od DB zajíždí do Salcburku ad. ÖBB přišlo v průběhu roku 2008 s vlastní koncepcí produktu rychlosti, kvality a provedení jednotek Railjet. Souprava se skládá z několika vozů Business, Econony, BAR, Bistro, 1.class či 2.class vozů, soupravu tvoří také jedna “fizická lokomotiva ÖBB” třídy Taurus, druhý konec soupravy je tvořen pouhým řídícím vozem – ten je ostatně stejného designu, jako jmenovaný Taurus. (Lokomotivy Taurus zajíždějí s IC vlaky Rakousko-Česko-Německo, do Prahy) či z Lince do Českých Budějovic.

JG dokázala nabídnou stejně kvalitní produkci modelů jako Roco. Předražené Roco nabízí např. samostatně prodávané vozy pro soupravu od 70,- EUR za neosvětlenou variantu modelu, a od 90,- EUR za osvětlenou variantu samostatných kusů pro soupravu. Cenové rozpětí je rozdílné i u ozvučené lokomotivy pro jednotku Railjet / či základní provedení bez zvuku. Roco ovšem na svém webu nenabízí fotografie pro případné porovnání! Mnou zakoupené modely od JG, jsou každopádně prvotřídní…

25

JG nabízí tři varianty: kompletní SET s řídícím vozem a dvěma vozy, set dvou vozů Economy class + bar oddíl, a set dvou vozů v 1.class a 2.class po kusu. Elektrické lokomotivy dodává JG samostatně. Firma navíc spolupracuje se známou firmou ACME. Samostatné lokomotivy JG pro Railjet si popíšeme někdy příště.

SOUVISLOSTI  Osobní vozy Y ČSD firmy Roco

Na první pohled se osobní vozy jednotky Railjet nedají moc rozpoznat od druhé či první třídy. Nově, je druhá třída značena popisem ECONOMY na bočnici každého z vozů – což je něco nového od běžně používaných označení a rozdílností u jiných národních dopravců. První třídu najdete pod označením BUSINESS, tedy něco vyššího, než je samotná 1.class, alespoň takto je to u skutečné jednotky prezentováno svým provozovatelem. Soupravu tvoří také Bistro vůz s barem. Souprava řídícího vozu s 2.class a 1.class viz. obrázek vpravo.

 

  • SET tří vozů ÖBB – epocha VI. Art.č.70301. Railjet skládající se ze dvou vozů 2.class série značení 700 a 400, a z jednoho vozu 1.class série 100. Všechny vozy jsou připraveny pro instalaci vnitřního osvětlení (vnitřní osvětlení JG nabízí samostatně). Řídící vůz je vyzbrojen přepínatelnými světelnými pozicemi červená/bílá – je dále vybaven periferiemi pro připojení dekodéru. Cena 205,- EUR

0103

 

0405

Roco nabízí podobné balení, ovšem s jedním osobním vozem soupravy navíc, za cenu 389,- EUR již v osvětlené variantě celé soupravy. Ozvučenou lokomotivu designu Railjet 369,- EUR, případně neozvučenou variantu lokomotivy 229,- EUR. Dále SET čtyřech kusů osobních vozů Railjet v Economy, Business a 1+2.class za cenu 300,- EUR v neosvětlené variantě. Pokud by se jednalo o instalaci osvětlení od firmy, připlatíte si celkově 389,- EUR! Jak jsem psal již výše, samostané vozy se prodávají v osvětleném provedení za 70,- EUR / 90,- EUR v opačné variantě.

Tak nevím, poslední rok, či dva, může být s cenovou politikou Roco člověk dosti rozpačitý. Jelikož tabulkově se distribučně-obchodní ceny pohybují v dosti zvláštní odchylce, výsledná cena v obchodě bude plnit značné rozpaky. Ovšem, pokud zůstaneme v České republice že? Pokud ACME či LS Models příjde s vlastní verzí produkce Railjet, jistě se bude jednat o několikanásobně vyšší standart kvality, než na který je běžný modelář zvyklý od nabídky Roco či Tillig.

  • SET dvou vozů ÖBB – epocha VI. Art.č.70202. Railjet skládající se ze dvou vozů, 1.class v sérii označení v soupravě: 600, a 2.class s označením 200. Dvojce vozů, stejně tak jako předchozí 70301, je možno vybavit vnitřním osvětlením interiéru, které (jak bylo napsáno dříve) nabízí JG samostatně. Cena této varianty 125,- EUR.
SOUVISLOSTI  Brejlovci Kuehn TT, ve třetím čtvrtletí 2011

1011

1213

  • SET dvou vozů ÖBB – epocha VI. Art.č.70201. Railjet skládající se ze dvou vozů ECONOMY Café BAR, v soupravě označené jako vůz 500, a ECONOMY vůz (tedy 2.class) v soupravě s číslem 300. I tento duo set lze vybavit modulem vnitřního osvětlení. Cenově za 135,- EUR.

2021

2223

24

Potisk jednotlivých modelů je prvotřídní, spojení je provedeno kontaktním spřáhlem s vodiči, tím lze docílit pouhého jednoho sběru napětí z koleje u např. řídícího vozu – není nutno instalovat na několik podvozků v soupravě! Řídící vůz je již vybaven vnitřním osvětlením, to je v tomto případě LED-bílá/studená. Ačkoliv nemám ještě ucelné kolejiště pro provozní testovací jízdy, hlučnost při rozjezdu na 4,5 m.dlouhém úseku kolejí neprojevuje žádnou.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na