Tragická srážka vlaku SC Pendolino má již třetí oběť, a do velmi kritického stavu se dostává další z obětí středeční nehody, u které lékaři klasifikují stav z uspokojivého na velmi kritický. České dráhy se chystají jednorázově odškodnit všechny cestující z vlaku, těm poskytne 570000 korun v hotovosti, peníze pak bude dopravce vymáhat po pojišťovně u které je kamion, řidič i firma smluvně pojištěn.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

 

Ředitel drah vyjádřil soustrast pozůstalým obětí. „I když nejsme viníci, budeme odškodňovat cestující a pak od viníka vymáhat škody,“ řekl Krtek. Poškození mají kontaktovat právní oddělení ČD.

AKTUÁLNĚ:

Pokud jde o odškodné, jeho výše dnes není taxativně stanovena jako dřív. Při odškodnění se postupuje dle Občanského zákoníku, metodiky Nejvyššího soudu, u zraněných dle bodového hodnocení lékařů atd., upřesnil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. V případě nárazu rychlíku do zříceného mostu u Studénky z roku 2008 byli podle mluvčího ČD cestující v zásadě odškodněni, s výjimkou několika jednotlivých případů, kde zvláštní nároky řeší soud.

Pozůstalí dostali odškodné řádově stovky tisíc korun. Oba případy ale podle Šťáhlavského není možné srovnávat, protože tehdy platila jiná legislativa. S platností nového občanského zákoníku podle informací pojišťoven nároky na náhradu újmy na zdraví výrazně vzrostly.

Minimální výše zálohové platby je stanovena v hodnotě 21 000 euro (568 663 korun) pro případ úmrtí, v případě zranění výslovně stanovena není, a je tedy příslušně menší,“ dodal mluvčí drah. Upozornil přitom, že záloha nepředstavuje uznání odpovědnosti dopravce za vznik škody, ta je přirozeně na viníkovi nehody.

{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments