Ministerstvo dopravy rozdělí mezi dopravce sto milionů korun na dezinfekce vlaků, autobusů a dalších dopravních prostředků. Žádat o ně budou moci i soukromé firmy, peníze bude úřad vyplácet na základě předložených faktur za nakoupené dezinfekční prostředky.
„Veřejná doprava je místo, kde se potkává velké množství lidí,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Jen zhruba 30 tisíc lidí připadá na zaměstnance, jako jsou řidiči autobusů, průvodčí a další, kteří se denně pohybují mezi cestující veřejností.
„Ve zvýšené míře dezinfikujeme jak vozy, tak i nádraží, která máme v majetku, jako pražské Masarykovo nádraží,“ uvedl generální ředitel Českých drah Václav Nebeský. Manuál, jak se vypořádat s mimořádnou situací má i Správa železnic. Ta ve stanicích disponuje dvanácti vhodnými místnostmi, kam by bylo možné dočasně lidi s podezřením na možnou nákazu umístit, uvedl ředitel státního správce tratí Jiří Svoboda.
Podle Havlíčka ministerstvo rovněž zabezpečilo rezervaci dezinfekčních prostředků. „Dojde-li k situaci, že dopravce nebude mít desinfekci, nebo ji nebude schopný koupit na trhu, může se obrátit na ministerstvo dopravy,“ doplnil Havlíček.
Opatření, které má snížit riziko nákazy ve veřejných dopravních prostředcích, podporují i zástupci odborů. „Přispějeme k tím k prevenci jak zaměstnanců, tak i cestujících, kterých jsou miliony denně,“ uvedl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Podle něj je lepší předejít i menším komplikacím, než se dostat do situace, kdy bude nakažená celá řada zaměstnanců v dopravě. Každý výpadek lidí v provozu by totiž byl okamžitě znát v omezení jízdních řádů.