Každým rokem přibývají do smutných statistik další čísla o agresivním napadení řidičů MHD. Toto povolání se v posledních letech stává i velkou doménou ženského pohlaví. Vzestup počtu skutečně brutálních napadání řidičů dopravních podniků je o to vážnější, že řada těchto přestupků je spáchána pod vlivem drog nebo alkoholu.

Útoků stále přibývá, čelit prevencí není možné

Platí přitom pravidlo, že v každém větším městě mají „svého“ chronického stěžovatele na všechny řadiče tramvají, autobusů nebo trolejbusů. Nedávno tak putoval do vězení v Brně velice dobře známý Petr Šeda. Ten za soustavně se opakující agresivní útoky, nejvíce proti ženám – řidičkám, stráví ve vězení dva roky. Za stejný přečin byl odsouzen už v roce 2008, kdy jej soud poslal do vězení na čtyři léta.

Agresivita cestujících je mnohdy ve zkratu, a jejich příčina začíná z nepatrného podnětu. V listopadu minulého roku zmlátili dva cestující brutálně řidiče MHD Liberec, který naboural do sloupu veřejného osvětlení. V září zase v Ostravě napadl muž dosti brutálním způsobem řidiče autobusu, který nakonec skončil v nemocnici s deseti stehy v obličeji.

Nejvíce útoků je v Praze, nejméně pak v Brně a Ostravě

Nejtragičtější formu fyzického násilí odnesl řidič autobusu MHD v Praze v roce 2009, když se snažil opilého cestujícího vykázat z autobusu protože si zapálil cigaretu. Brutálnímu útoku nakonec podlehl v nemocnici. O rok později pak v Praze napadl silně podnapilý cestující řidiče autobusu, který následně i vozidlo poškodil proražením kopanci skla u dveří. Na pomoc řidiči přispěchal jeden z cestujících, který po útoku agresivního opilce skončil v nemocnici.

Za rok 2013 v Praze napadla různá skupina lidí, tedy pod vlivem drog či alkoholu, celkově 19 řidičů a řidiček MHD. V minulém roce pak číslo dosáhlo hned na hranici 32 napadených řidičů. Nejméně napadení řidičů a řidiček v MHD je v Brně a v Ostravě. Střední stupnici pak obsazují Severočeská města jako Ústí nad Labem, Teplice a Chomutov. Téměř žádné útoky nejsou na Vysočině a v Plzni.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments