Nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle si u norské vlády zajistila státní garance za úvěry v objemu tří miliard norských korun (NOK; 7,5 miliardy Kč). Pomoc je součástí plánu restrukturalizace, který má firmě pomoci přežít krizi způsobenou koronavirem.

Leteckou společnost tak převzali její věřitelé, mezi nimiž je i banka, nad kterou má kontrolu čínská vláda, uvedla dnes agentura Bloomberg.

Akcionáři, držitelé dluhopisů a pronajímatelé v minulých týdnech souhlasili s návrhem na přeměnu dluhopisů za 12,7 miliardy NOK (32 miliard Kč) na akcie, což byl nutný krok, pokud si firma chtěla zajistit státní garance.

Šéf podniku Jacob Schram upozornil, že navzdory úvěrům budou nadcházející měsíce náročné, protože v odvětví nadále panuje vysoká nejistota. Teď, když firma nemá prakticky žádné příjmy, protože se nelétá, je podle Schrama závislá na svých věřitelích.

„Naším cílem není jen to, aby společnost Norwegian přežila, ale abychom z toho vyšli silnější, se stabilním provozem a se strukturou, která bude přínosná pro akcionáře, zákazníky i pro naše kolegy,“ poznamenal šéf společnosti. Norská vláda dohodu o záchranném financování potvrdila, píše agentura NTB.

V rámci restrukturalizace získala podíl 12,67 procenta na hlasovacích právech společnost BOC Aviation, nad kterou má přes finanční ústav Bank of China kontrolu čínská vláda.

Letecká společnost přechodně propustila zhruba 90 procent zaměstnanců a dál hodlá zavádět úsporná opatření, aby snížila náklady. Téměř všechna její letadla jsou teď odstavena, protože řada zemí kvůli pandemii omezila volný pohyb, což donutilo většinu leteckých společností zastavit či omezit provoz.

V dubnu vyhlásily bankrot čtyři firmy, které tvoří součást letecké společnosti v Dánsku a ve Švédsku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments