Německé nízkonákladové aerolinky AirBerlin jsou v insolvenci, v provozu by ale podle německých médií měly zatím pokračovat. V platnosti zůstávají i všechny zakoupené letenky. Společnost, která létá i do Prahy, dostane od německé vlády překlenovací úvěr 150 milionů eur, tedy v přepočtu skoro 4 miliardy korun.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

Německá vláda poskytnutí úvěru zdůvodnila mimo jiné tím, že je období letních prázdnin, kdy jsou na dovolené desetitisíce lidí, kteří musejí mít možnost vrátit se s Air Berlin zpět. Dalším důvodem bylo poskytnutí času pro jednání s konkurencí o svém možném převzetí. Díky úvěru mohou aerolinky podle německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta (CSU) zůstat v provozu alespoň do konce listopadu a cestující se rušení letů zatím bát nemusí.

Společnost Air Berlin měla finanční potíže dlouhodobě. O zahájení insolvenčního řízení u berlínského soudu požádala, když její hlavní akcionář Etihad Airways oznámil, že už ji jako ztrátovému podniku nedá k dispozici žádnou další finanční podporu.

O své budoucnosti chce firma jednat mimo jiné s jedničkou německého trhu, společností Lufthansa. Ta si od Air Berlin pronajímá řadu letadel i s posádkou a už v minulosti uvedla, že by o zadluženého leteckého dopravce měla zájem – pokud bude oddlužen. Nyní se zdá, že by Lufthansa část podnikatelských aktivit Air Berlin mohla převzít. Podle Dobrindta by to z hlediska hospodářské soutěže nebyl problém. S Air Berlin jedná podle agentury Reuters i společnost easyJet.

Air Berlin, která loni vykázala ztrátu 782 milionů eur (20,4 miliardy Kč), ještě v červnu zákazníky ujišťovala, že své finanční a provozní problémy vyřešila.

Firma byla založena v roce 1978 a podle svého webu je druhou největší leteckou společností v Německu. Nabízí lety do 147 destinací a v roce 2015 přepravila přes 30 milionů cestujících. Za loňský rok uvádí 28,9 milionu přepravených cestujících.

Air Berlin USA Inc. v roce 1978 založil Kim Lundgren. Stalo se tak v americkém Oregonu. První let se konal 28. dubna 1979 z letiště Berlín-Tegel na letiště Palma de Mallorca ve Španělsku. V roce 1992 začal Air Berlin létat z letiště v Mnichově, Norimberku, Frankfurtu nad Mohanem a z letiště Münster Osnabrück. V roce 1996 se Air Berlin stal jednou z prvních leteckých společností, která zavedla bezpečnostní systém TCAS (systém varování a předcházení proti kolizím letadel). V roce 2001 vybavil Air Berlin jako první na světě své Boeingy 737-800 úspornějšími winglety na křídlech.

Od 31. prosince 2003 je Air Berlin druhou největší leteckou společností v Německu (největší společností je Lufthansa). V roce 2004 získal Air Berlin 24 % podíl v rakouské letecké společnosti Niki (později až 49,8 %, které prodala společnosti Etihad). Dále kompletně získal v roce 2007 společnost LTU a 49 % podíl v švýcarské letecké společnosti Belair.

{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments