PRAHA – Nákladní dopravce AWT v České republice posiluje své pozice, v první polovině tohoto roku jej převzal polský státní dopravce PKP Cargo, a firma chce stále větší podíl přeprav na našem trhu. I když se ČD Cargo meziročně výsledek propadl o několik procent, dopravce je opakovaně s výsledky v černých číslech.

PKP Cargo ovládlo AWT a chce větší podíl trhu v Česku

Správa železniční dopravní cesty, která objemy přeprav monitoruje díky poplatkům za ujeté kilometry v železniční infrastruktuře, oznámila mírný pokles jak ujetých kilometrů u ČD Cargo za roky 2013, tak i v souhrnu za rok 2014. ČD Cargo si mírně pohoršilo i v přepravách v ukazateli přepravených tunokilometrů. Tržní podíl sice klesl, národní Cargo je ale stále dominantním v přepravách jak vnitro, především pak i v položce tranzitních ucelených vlaků, které Českou republikou projíždějí.

Podíl AWT v rukách PKP Cargo sice zaznamenal patrný vzestup, dopravce v hrubých tunokilometrech za rok 2013 zastavuje své hodnoty na téměř 4 procentech, ČD Cargo pak téměř 77 procent. O rok později pak AWT s více jak 6,5 procenty, a ČD Cargo s výrazným poklesem z původních 77 v roce 2013, na 70 procent v roce 2014.

Státní Cargo odvede také velký podíl svých tržeb v platbách za dopravní cestu, ta se v současné době pohybuje v poměrně vysokém tarifu, a už v minulosti se řada ministrů dopravy snažila tyto ceny pro nákladní vlaky snížit. ČD Cargo je významným plátcem za dopravní cestu, když jen za poslední tři roky odvedlo na poplatcích za každý ujetý kilometr 3,3 miliardy korun, AWT pak ve stejném období pouze 120 milionů korun.

{snippet 101}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments