ČESKÁ TŘEBOVÁ – Petice, kterou sepsalo několik obcí v dosahu kontejnerového terminálu v České Třebové, se plní stovkami podpisů nespokojených obyvatel řady obcí. Problém nastal v momentě, kdy se nedávno provoz terminálu kapacitně zvýšil, a okolní obce trpí stovkami projíždějících kamionů.

Obcím schází především silniční přeložka, kudy se kamiony mohou trasovat. Situace je natolik komplikovaná, že dnes na místo přijel i hejtman Pardubického kraje.

Zvýšený provoz na terminále komplikuje život v okolních obcích

Kontejnerové a logistické zázemí firmy Metrans plní především kamiony. Nejvíce dotčené obce jsou Semanín a Litomyšl, stěžují si i další obce, kudy kamiony po mnohdy nevyhovujících komunikacích projíždějí. Ačkoliv terminál vypravil v minulém roce až 8 tisíc vlaků, důležitou spojnicí jsou právě kamiony. Hluk, popraskané silnice a dopravní kolize, za to vše mohou kamiony vyrážející z překladiště Metrans v České Třebové.

Podle vyjádření několika starostů, nadměrná a těžká vozidla jezdí po silnicích které tak těžké vozy těžko unesou. Silnice mají vylámané okraje, praskliny a stovky výtluků. Starosta České Třebové popsal současnou situaci za tragickou. Centrum města projede denně na 140 kamionů, které prakticky nemají jinou možnost, jak se do logistického areálu Metrans dostat.

Problematika státu a investičních gigantů je především v tom, že nejdříve se postaví logistická centra, a až potom se řeší důsledky. Což je mnohdy i boj na dlouhá léta. Obec Semanín, která je kamiony jezdících do logistického centra zatížena nejvíce, došlo navýšení dopravy o 500 procent.

Metrans kamiony neřeší, odkazuje na externí dopravce

Kamiony které do kontejnerového překladiště míří, nejsou dle vyjádření firmy jejich zaměstnanci. Jsou to externí dopravci kteří kontejnery do překladiště přivážejí nebo odvážejí. O zvýšeném silničním provozu v okolních obcích firma neví. Ačkoliv se Metrans v minulosti snažil kamionovou dopravu ve svém okolí s obcemi řešit, k žádným změnám v současné době nedošlo.

Obce tak nově volají po zákazu vjezdu kamionů, to v současné době chtějí řešit s policií. Restrikce v omezování dopravy je tak dle starosty Semanína na místě, Metrans dle jeho vyjádření s žádným reálným řešením nikdy nepřišel, nejspíš o to nejeví ani zájem.

Navýšení provozu kamionů má i Dobrovíz, kde v dohlednu vyroste obří logistické centrum. Firma ale obavy vyvrátila, když složila na obecní účet jistinu 50 milionů korun na stavbu obchvatu celé obce.

FIRENET.CZ | ČT24

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments