Opatření omezující aktivity obyvatel s cílem předejít kolapsu zdravotnictví pod náporem pacientů s koronavirem budou v Británii potřeba nejméně půl roku a v jisté míře ještě výrazně déle. Uvádí se to v čerstvě zveřejněných materiálech komise SAGE, která za současné zdravotnické krize připravuje doporučení pro britskou vládu. Experti mimo jiné odhadují, že na nemoc COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, umírá 0,5 až jedno procento nemocných.
Británie dosud nepřistoupila k tak tvrdým opatřením jako jiné evropské země, vláda už ale nařídila přerušení běžné školní výuky, vyzvala obyvatele k minimalizaci kontaktu s ostatními lidmi a uzavřela restaurace, bary, kluby či posilovny a volnočasová centra.
Poradní sbor SAGE doporučuje, aby se v zemi v následujících měsících střídala období s přísnějším a méně přísným režimem „rozestupů“ ve společnosti. Jako přísné opatření je podle zpravodajského webu BBC hodnoceno uzavření škol nebo povinná izolace pro všechny obyvatele. Mezi „méně restriktivní“ postupy se řadí snaha izolovat jednotlivé případy nákazy či rizikové skupiny.
„Bylo dohodnuto, že strategie pravidelného střídání mezi periodami s více a méně striktními opatřeními zaměřenými na vytváření společenských rozestupů by věrohodně mohla být účinná pokud jde o udržení počtu případů vyžadujících intenzivní péči v kapacitě (zdravotnického systému),“ citovala z analýz agentura Reuters. „Musela by (ona opatření) zůstat v platnosti nejméně po větší část jednoho roku,“ pokračuje hodnocení vědců v čele s klíčovým poradcem britské vlády Patrickem Vallancem.
„Tohle bude ještě na dlouho,“ komentoval analýzy expert BBC na zdraví a vědu James Gallagher. „Vědecká práce, která přispěla k utváření vládní strategie, ukazuje, že můžeme očekávat zásahy do našich životů po většinu následujících dvanácti měsíců. Čeká se, že více než polovina tohoto času bude zahrnovat přísná opatření, která platí nyní,“ dodal.
Skupina SAGE také přišla s propočty ohledně očekávaného průběhu nemoci COVID-19 u jednotlivých věkových skupin. Odhaduje, že celkově asi 0,5 až jedno procento pacientů nákazu nepřežije, a že zhruba osm procent nemocných vyžaduje hospitalizaci. U lidí ve věku nad 80 let se ale podle britských expertů bez lékařské péče neobejde 44 procent nemocných.