STÁTNÍ FIRMY | Ministerstvo zemědělství (MZe) v letošním roce převede především ze zisků státních firem Lesy České republiky a Budějovický Budvar do státního rozpočtu 7,2 miliardy korun. Na sněmu Agrární komory to uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tato vysoká částka je podle něj silným argumentem při jednáních s koaličními partnery i opozicí, aby se část peněz vrátila zpět do resortu.

Jurečka již dříve například uvedl, že jedná s ministerstvem financí o možnosti navýšení částky ze státního rozpočtu na spolufinancování Programu rozvoje venkova (PRV) o 1,2 miliardy korun ročně.

Novela zákona, kterou loni v červenci podepsal prezident Miloš Zeman, umožňuje státu čerpat peníze státních firem do státního rozpočtu. Stát tak může získat až miliardy korun ročně. Změna zákona se může týkat například Lesů ČR. Dosavadní právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňovala.

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni podle neuaditovaných výsledků klesl hrubý zisk o sedm procent na 5,1 miliardy korun z předloňských rekordních 5,48 miliardy. Letos Lesy ČR počítají s poklesem zisku na 3,9 miliardy korun.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/zpravy/ekonomika/1961-budvar-a-lesy-cr-letos-odeslou-do-statni-poklady-pres-sedm-miliard{/qrcodegenerator}

Budějovický Budvar loni uvařil 1,424 milionu hektolitrů piva, což je o 6,2 procenta meziročně více a zároveň rekordní množství v jeho 118leté historii. Rekordních výsledků dosáhl i export. Do 65 zemí putovalo 763 tisíc hektolitrů piva, o 106 tisíc meziročně více. Tržby za pivo meziročně vzrostly o 94 milionů korun, a dosáhly tak dosavadního maxima 2,223 miliardy korun.

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments