TURECKO A INTERNET | Turecko dnes nad ránem zablokovalo přístup k mikroblogové síti Twitter. Začala se tak naplňovat čtvrteční hrozba premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, podle něhož jsou sociální sítě zhoubné, protože slouží k vyvolávání nepokojů v zemi. Podle vicepremiéra Aliho Babacana je blokování populární sítě dočasným krokem.

Ostatní sítě, jimž premiér rovněž pohrozil zákazem, se omezení zatím netýká. Cenzurování Twitteru kritizovaly nejen Evropská unie a Spojené státy, ale i turecký prezident. Turecká opozice se kvůli tomu hodlá obrátit na soud. Turecký list Hürriyet s odvoláním na vládní zdroje napsal, že lidé odpovědní za provozování Twitteru ignorovali několik soudních rozhodnutí, která na základě stížností tureckých občanů internetovou platformu vyzývala k odstranění některých linků. Síť byla zablokována proto, že prý porušuje soukromí lidí. Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny.

Prezident Abdullah Gül kritizoval kompletní zablokování sítě, které je podle něj nepřijatelné. Odpojeny by měly být pouze ty stránky, které se provinily proti právu na ochranu soukromí, uvedl Gül, který je Erdoganovým politickým souputníkem z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje. Nejsilnější turecká opoziční Lidová republikánská strana (CHP) oznámila, že hodlá žalovat soud za jeho rozhodnutí zablokovat Twitter. Chce žalovat rovněž Erdogana za omezování osobních svobod Turků.

Cenzuru Twitteru ráno na svém twitterovém účtu odsoudil eurokomisař pro rozšíření Unie Štefan Füle. „Možnost volně komunikovat a svobodně si vybrat způsob, jak to provést, je základní hodnotou EU,“ napsal český eurokomisař. Turecko již od roku 2005 s Bruselem vede jednání o přistoupení k Unii, která však váznou na různých sporných bodech. Omezování svobody v přístupu k informacím je jedním z terčů kritiky EU.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/zpravy/media/1968-turecko-zablokovalo-pristup-na-twitter-zeme-tak-v-omezovani-svobody-dohani-cinu-i-rusko{/qrcodegenerator}

S ostrými slovy přišla i eurokomisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová. „Zákaz Twitteru v Turecku je nepodložený, nesmyslný a zbabělý. Turci i mezinárodní společenství jej budou hodnotit jako cenzuru. Je to cenzura,“ napsala na Twitteru. Zablokování sítě odsoudil i úřad německé kancléřky Angely Merkelové.

ČTK

{snippet 120}

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments