Nákladní dopravce ČD Cargo ke konci roku skončí ve ztrátě 233 milionů Kč před zdaněním. Vyplývá to z předběžného výhledu hospodaření, který na zasedání dozorčí rady představilo vedení společnosti. Podle vedení firmy se na předpokládaném propadu hospodářského výsledku podepsaly především nižší objemy přeprav. Odbory ale za tento neúspěch viní špatnou obchodní politiky firmy.

„Toto číslo vyjadřuje odhad toho, jak se na hospodaření projeví aktuální propad tržeb,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Gustav Slamečka. Ty jsou podle nynějšího výhledu o 1,8 miliardy Kč nižší, než vedení společnosti předpokládalo v dubnu, kdy vznikal předchozí výhled. Propad přeprav se podle něj projevil především ve druhé polovině roku a dopravce má od klientů informace o tom, že pokles objednávek na přepravy zboží bude pokračovat.

Podle místopředsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Radka Nekoly se ale tyto problémy netýkají celého spedičního odvětví. Zboží údajně je a vozí se stále, ale přepravuje je konkurence, řekl. Propad hospodaření se u ČD Cargo ukázal prý už v květnu. Hospodářská situace firmy ještě v pololetí vypadala nepoměrně lépe. I přes meziroční pokles přepravních výkonů o tři miliony tun skončila se ziskem 46 milionů proti 54 milionům Kč v loňském prvním pololetí. Podle Slamečky ale ani 200milionová ztráta za celý rok není v případě takto velké společnosti dramaticky špatný výsledek. Masivní výpadky tržeb, které letos společnost potkaly, by prý mohly způsobit ztrátu ještě daleko větší.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments