PRAHA – České dráhy se pomalu dávají na cestu v rozvíjení nových technologií pro chytré mobilní telefony. V nedávné době např. začala firma s umístěním aztéckého kódu na svých jízdenkách, uplatňovat lepší a jednodušší nakupování ve svém eShopu. Nyní národní dopravce přichází se zcela novým „mobilním“ portálem pro zákazníky, kteří hodlají nakupovat přes své mobilní telefony.

Mobilní telefon by měl navíc zákazníkovi zobrazit aktuální polohu vlaku, a od nového jízdního řádu 2012/2013, také možnost zakoupit jíudenku s místenkou, čímž dráhy v této technologii pro chytré mobilní telefony – předběhnou konkurenční RegioJet který tuto technologii zatím pro své zákazníky nenabízí.

„Upravené webové stránky mají zjednodušit hledání informací v případě, že zákazník nemá k dispozici počítač. Mobilní web je přehledný a uživatelsky jednoduchý a měl by poskytnout odpovědi na základní potřeby cestujících v „terénu“ – kdy a v kolik, odkud a kam, jak a za kolik. Jako jeden z mála železničních portálů v Evropě je vybaven plnohodnotným mapovým portálem, ve kterém lze sledovat aktuální polohu a zpoždění všech vlaků, omezení provozu, informace o charakteristice tratí, poloze stanic a do budoucna také o poskytovaných službách ve stanicích,“ vysvětluje Jiří Ješeta, výkonný ředitel Úseku pro obchod a marketing ČD. „V prosinci rozšíříme mobilní portál také o eShop, kde si zákazník přes mobil koupí jízdenku a kód jednoduše ukáže personálu ve vlaku. Vůbec tak nemusí cestu plánovat, chodit na pokladnu, ani jízdenku tisknout.“

Stačí zadat adresu www.cd.cz do mobilního prohlížeče, systém sám rozpozná, že jde o chytrý telefon a automaticky nabídne jako výchozí právě mobilní web. Není potřeba instalovat žádné speciální aplikace či programy do mobilního telefonu.

Mobilní web není poslední novinkou. České dráhy připravují také zábavní portál pro Pendolina, na kterém nabídnou možnost čtení online knih, online poslechu hudby, sledování filmů nebo hraní her. Portál například umožní hrát hry s jinými cestujícími v soupravě, či si online z pohodlí svého sedadla objednat občerstvení. Už teď je přitom možné na portálu Pendolin sledovat jízdu vlaku prostřednictvím kamer, zákazník má online přístup k informacím o konkrétním spoji, jeho aktuální rychlosti nebo poloze.

Další novinkou bude od listopadu online informování průvodčích během jízdy vlaku o případných mimořádnostech (neplánovaných výlukách) na trase jejich vlaku. Cestující tak bude s předstihem informován vlakovým personálem o případných změnách a omezeních na trase a bude si moci přizpůsobit svůj časový plán.

{snippet 101}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments