V Česku je 141 lidí nakažených novým typem koronaviru, oproti ránu o 24 více. V karanténě je zhruba 4800 lidí. V zemi platí nouzový stav a vláda s platností od půlnoci na pondělí zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí musejí do karantény. V oblastech postižených nákazou mimo Česko je podle dat mobilních operátorů 205 000 Čechů, z nich 196 000 v Evropě. Podle pátečního nařízení vlády může být šíření koronaviru trestným činem.

Původně se karanténa týkala pouze cestujících z Itálie. Nyní platí i pro dalších 14 rizikových zemí včetně dvou sousedních států: Německo, Rakousko, Španělsko, Francii, Británii, Švýcarsko, Nizozemsko, Belgii, Švédsko, Norsko, Dánsko, Čínu, Jižní Koreu a Írán.

Při vyhlášení nouzového stavu ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že dodržování karantény kvůli nákaze novým koronavirem budou kontrolovat policisté ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidem, kteří nebudou pravidla izolace dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun, uvedl tehdy.

Českým občanům a cizincům s trvalým pobytem v ČR vláda zakázala od pondělí cestovat do zahraničí. Výjimka platí pro lidi zaměstnané do 100 kilometrů od hranic. Cizinci od stejného termínu nesmí vstupovat na území Česka, výjimkou jsou lidé s trvalým pobytem v zemi a osoby, jejichž příjezd je ve státním zájmu. Vláda v pondělí projedná nasazení vojáků na pomoc policii s kontrolami na hranicích. Připraveno bude 2100 vojáků, uvedl ministr Lubomír Metnar (za ANO).

Opustit Česko mohou cizinci bez omezení včetně stovek zahraničních studentů z programu Erasmus. České studenty na výjezdu s Erasmem osloví ambasády. „Jsme připraveni přivézt je zpět,“ sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jen v Itálii bylo s Erasmem počátkem března 150 studentů z Česka. Češi v oblastech postižených koronavirem dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační textovou zprávu od ministerstva zdravotnictví.

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (V4) a Německa se v pátek podle Petříčka shodli v tom, že řešení situace kolem koronaviru nemůže být jen na národní úrovni a je třeba zapojit i společné evropské zdroje. Stát začíná po dohodě s Evropskou komisí přesouvat peníze z evropských strukturálních fondů na pomoc podnikatelům. Jedná se řádově o dvou miliardách korun.

Vláda od sobotních 06:00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech, stejně jako prodej na tržištích a v tržnicích. Od soboty jsou zakázány návštěvy ve věznicích, vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými. Denní stacionáře musí od pondělí po dobu trvání nouzového stavu zastavit činnost.

Už dříve byla vyhlášena omezení pro provoz restaurací. Zavřená jsou divadla, kina, kluby, knihovny či galerie. Zakázány jsou akce nad 30 účastníků, zakázán je i vstup na venkovní i vnitřní sportoviště, pokud účast přesahuje ve stejný čas 30 lidí. Provoz tak musely ukončit lyžařské areály. Od středy jsou uzavřeny základní, střední i vysoké školy, řada měst zavřela či zavře i mateřské školy. Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby přehodnotily, zda jsou nařízená soudní jednání nezbytná.

Kvůli plynulosti zásobování vláda zrušila nedělní zákaz jízdy kamionů. Na řidiče kamionů se také nevztahují karanténní opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) znovu apeloval na lidi, aby nevykupovali zboží v obchodech, nedostatku potravin se podle něj není třeba obávat. Vyloučil také karanténu Prahy.

Vláda se situací kolem koronaviru bude znovu zabývat v pondělí. Měla by jednat o zásobování nemocnic ochrannými prostředky, na jejich nákup kabinet vyčlenil 500 milionů Kč z rozpočtové rezervy. Probírat bude i možné úpravy ošetřovného a kompenzací pro podnikatele a živnostníky. Mohli by dostat půjčky do půl milionu korun, což má pomoci i lidem z nestátního kulturního sektoru, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V úterý bude vláda o situaci jednat se šéfy sněmovních stran.

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Zájezdové autobusy v Evropě se budou moci vrátit. Částečně je omezen i letecký provoz. Dotkne se to více než stovky dálkových vlaků i autobusů a desítek regionálních spojů. Aerolinky Smartwings a ČSA zastaví všechny své linky z a do České republiky, odstaví zhruba polovinu svých letadel.

Od dnešní půlnoci budou na rakouských a německých hranicích znovu zavedeny kontroly, opatření vláda vyhlásila v rámci nouzového stavu. Slovensko ode dneška plánovalo uzavřít hraniční přechody s Českem, Maďarskem, Rakouskem a Ukrajinou.

Ze 141 potvrzených případů je největší část v Praze. Nákaza se potvrdila i u dvou pražských hasičů, dalších 19 je kvůli tomu v izolaci. Tři pražské nemocnice začaly odebírat vzorky na testování na speciálních odběrových místech. Hygienici se dál snaží hledat lidi, s nimiž byli infikovaní v kontaktu. První dodávka respirátorů objednaných ministerstvem zdravotnictví pro distribuci do dalších zdravotnických zařízení je v pražské Nemocnici na Bulovce. Testy na koronavirus provádí 18 ověřených laboratoří. Otestovat se mohou nechat za svoje peníze i lidé, kterým to nedoporučil lékař či hygienik.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments