KONEC ŽÁKOVA MUŽE | V několika následujících dnech bude muset vyklízet pracovnu na Generálním ředitelství Českých drah Dalibor Zelený. Človek, kterého v kontroverzních čistkách do čela ČD a ČD Cargo dosadil Zdeněk Žák z vlády odborníků a bez mandátu od občanů České republiky. Zelený tak po více jak šesti měsících jako nejvyšší manažer národního dopravce končí.

{snippet 151}

Zdeněk Žák tak mimo Zeleného, nechal do dozorčích a správních orgánů jmenovat lidi z blízkosti své osoby. Budoucí nový ministr dopravy Antonín Prachař, chce provést personální audit právě po odcházejícím Žákovi. Již dnes poprosil Miloslavu Pošvářovou o návrat na ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic), kde zastávala post šéfky kontroly a reklamací proti stavebním firmám. Pošvářovou nakonec odvolal další žákem dosazený „odborník“ Kočica, z pozice ředitele ŘSD kde také končí.

Stejně jako Kočica, skončí i Dalibor Zelený. Tomu dočasná smlouva zajišťovala funkci do konce roku 2013. Dozorčí rada a představenstvo firmy nakonec doporučila smlouvu na další čtyři roky Zelenému neprodlužovat. Vše tak nasvědčuje opět jedinému, rozhodovací kompetence ovlivňoval opět Zdeněk Žák. Ministr z překlenovací vlády Jiřího Rusnoka, dosazoval na řadu konkrétních postů u firem podléhajících Ministerstvu dopravy řadu svých známých.

Návrat Pošvářové nemusí být jediný případ

S příchodem nového ministra dopravy Antonína Prachaře, mohou následovat i další návraty dříve vyhozených odborníků na marketing, technologie a IT u ČD a ČD Cargo. Sporná jsou i odvolání na postech ve vedoucích funkcích u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Dále v dozorčí radě a představenstvu Českých drah a ČD Cargo sedí lidé z vlivu Žáka, ten za svými lidmi stále stojí, když v rozhovoru na ČT24 uvedl, že v obou dozorových orgánech sedí jen odborníci.

{snippet 106}

Žák pak kritizoval kroky nového ministra dopravy (ten bude jmenován až ve středu 29. ledna) kdy se postavil za odvolanou šéfku kontroly kvality u ŘSD. Podobné kroky se dají očekávat z rukou Prachaře i ve výše jmenovaných orgánů dozorčích rad. Sám Žák ale kritizoval spíše to, co sám u vedení národního dopravce praktikoval koncem léta minulého roku. Konkrétně ovlivňoval z pozice ministra dopravy instalaci lidí do obou dozorových orgánů dopravce, tak i pozice ve vedení u dalších firem podléhajících Ministerstvu dopravy, SŽDC a Drážní inspekce.

Do vrcholového vedení zamíří Babišův manažer Kurucz

Do čela drah by měl dle očekávání zamířit právě bývalý manažer z Agrofertu Andreje Babiše. Daniel Kurucz přišel do vedení Českých drah ještě z dob působení Petra Žaludy, kde působil jako výkonný ředitel pro provoz. Sám Kurucz nabídku nebo případné jmenování odmítá komentovat. Nový ministr dopravy Antonín Prachař hodlá Kurucze jmenovat do funkce i bez výběrového řízení, což je v rozporu s jeho tvrzením ještě na začátku ledna, kdy tvrdil, že veškeré vysoké posty ve státní správě (konkrétně u organizací podléhajících Ministerstvu dopravy) musí podléhat řádnému výběrovému řízení. {qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/doprava/1890-dalibor-zeleny-u-ceskych-drah-konci-novy-ministr-bude-chtit-vyberove-rizeni{/qrcodegenerator}

Manažerská krize u Českých drah a ČD Cargo je však akutní. Prachař tak nejspíš Kurucze bude jmenovat bez jmenovaného výběrového řízení. Dráhy potřebují okamžitě funkční a akceschopné vedení, řekl dnes v rozhovoru na ČT24. Personální audit po Žákovi, chce provést právě i u dceřiné nákladní firmy ČD Cargo. Daniel Kurucz se tak dostane do poměrně kuriózní situace, kdy post nejvyššího top manažera národního dopravce dle stanov, určuje dozorčí rada a představenstvo. V obou dozorčích orgánech sedí stále lidé spřízněni Zdeňku Žákovi.

{snippet 100}

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments