Radim Jančura je člověk, který se v posledních týdnech zasadil o velké „odhalení“ finančních čísel tratí, na kterých provozují své vlaky České dráhy. Ovšem stejně jako mince má dvě strany, ani tentokrát Radim Jančura neunikl pořekadlu „káže vodu – pije víno“. Firma Radima Jančury totiž ze zákona nezveřejnila stejné údaje, které sama požadovala po národním dopravci.

Hospodářské zisky je nutné adresovat vždy na rejstřkový soud. Celá skupina firem kolem Radima Jančury tak nemá zcela přehledné hospodaření za dva předchozí roky, a to v nedávné době prošla restrukturalizací z akciové společnosti na holding. Sesterská firma RegioJet která provozuje vlaky mezi Prahou a Ostravou, vykázala za více jak rok fungování na kolejích – ztrátu přes 50 milionů korun.

Jak byl Radim Jančura snaživý ohledně Českých drah, méně aktivit ovšem projevuje ve svých účetních uzávěrkách které jako akciová společnost případně holding, musí ze zákona poskytovat obchodnímu rejstříku. Pakliže tomu tak skutečně není dosaženo ani v dohodnutých datech, chce příslušný úřad přistoupit k udělováním penále které se vypočítává v procentech z momentálních aktiv firmy. Každá firma má plnit své zákonem dané povinnosti, ať operuje se soukromými nebo veřejnými financemi.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments