Německý Institut Roberta Kocha (RKI) hlásí dalších 2705 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí v této souvislosti od pátku narostl o 16. Od začátku šíření viru SARS-CoV-2 se v zemi podle RKI infekce prokázala u 16.662 lidí, z nichž 47 zemřelo. Jiné zdroje ovšem hovoří o více než 19.000 pozitivních testech v Německu i vyšším počtu obětí. Ve Španělsku na nákazu zemřelo dalších více než 300 lidí.
Křivka ukazující vývoj počtu infikovaných aktuálně míří strmě vzhůru, neboť Německo aktuálně registruje tisíce nových pacientů denně. Podle statistik agentury Reuters má nyní na 19.000 „aktivních případů“ infekce, z databáze americké univerzity Johnse Hopkinse vyplývá ještě o několik stovek vyšší číslo. Oba uvedené zdroje hlásí v Německu více než 60 mrtvých.
Nejhůře zasaženým spolkovým státem je podle údajů RKI jihozápadní Bádensko-Württembersko, kde se na každých 100.000 obyvatel přítomnost koronaviru prokázala u 33 lidí. Podobně je na tom přístavní město Hamburk, kolem 23 nakažených na každých 100.000 obyvatel registrují Berlín, Porýní-Falc a Bavorsko.
Drtivou většinu potvrzených případů nákazy tvoří v Německu muži a ženy ve věku od 15 do 59 let. Pozitivní test na koronavirus zde mělo jen přibližně 400 lidí ve věku 80 a více let, uvádí RKI.
Podle deníku Financial Times se v Německu těchto testů provádí výrazně více než v jiných evropských zemích. Předseda RKI Lothar Wieler uvedl, že při aktuálním tempu se prověří asi 160.000 vzorků týdně.
Ve Španělsku umřelo dalších více než 300 lidí s koronavirem
Ve Španělsku zemřelo po nákaze koronavirem už 1326 lidí, oznámilo dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Nová bilance je o více než 300 případů vyšší než ta páteční, kdy bylo hlášeno 1002 úmrtí. Počet potvrzených případů infekce za uplynulý den narostl o bezmála 5000 na celkových 24.926, informovala agentura Reuters. Nárůst čísel oproti předchozímu dni je dnes markantnější než při minulém hlášení, v pátek se bilance zvýšila o 235 mrtvých.
Co do počtu lidí, u nichž se v dané zemi prokázala přítomnost koronaviru, je Španělsko v globálním srovnání třetí za Čínou a Itálií. V Číně už je ovšem skoro 72.000 z celkových více než 81.000 pacientů označováno za uzdravené, zatímco ve Španělsku bylo takto hodnoceno jen přibližně 1600 případů.
Jak uvedla agentura AFP, statistika pozitivních testů nyní v jihoevropské zemi narostla o zhruba 25 procent, u mrtvých činí přírůstek 32 procent. V pátek byly rozdíly oproti čtvrtečním údajům 16,5, respektive 30 procent.
Nejsilněji nákaza zasahuje hlavní město Madrid a jeho okolí, kde už evidovali 8921 infikovaných, přes 4200 případů hlásilo Katalánsko. Už týden se na 46 milionů obyvatel Španělska vztahují přísná omezení pohybu na veřejnosti, lidé mohou chodit jen do práce, na nákup zboží každodenní potřeby a léků, případně na krátké procházky se psem.
Gruzie a Kyrgyzstán vyhlásily kvůli koronaviru stav nouze
Gruzie s okamžitou platností zavedla na území celého státu stav nouze. Na návrh vlády ho dnes vyhlásila prezidentka Salome Zurabišviliová. Ke stejnému kroku přikročil středoasijský Kyrgyzstán. V ukrajinské metropoli Kyjevě zastavují s platností od neděle městskou hromadnou dopravu.
Nouzový stav posílí pravomoci gruzínské vlády v boji s šířící se nákazou, policie bude mít právo zakročit proti osobám porušujícím karanténu. Letecká, železniční i autobusová osobní doprava je omezena, úřady dostaly právo zabavovat v případě nutnosti osobní a firemní majetek. Shromáždění víc než deseti lidí je zakázáno. Porušování pravidel nouzového stavu se bude trestat pokutou, v případě opakování i vězením, uvádí prezidentský dekret.
Stav nouze na území celého státu dnes vyhlásil i kyrgyzský prezident Muhammedkalyj Abylgazijev. Nařízení má platit měsíc.
V Kyrgyzstánu je evidováno 12 nemocných, v Gruzii 44. Úmrtí si údajně dosud v těchto zemích nákaza nevyžádala.
Režim karantény dnes posílila kyjevská radnice. S platností od neděle se v ukrajinské metropoli zastaví městská hromadná doprava, povoleno bude pouze zásobování a fungování záchranných služeb. Podle ministra vnitra Arsena Avakova vláda uvažuje o uzavření všech podniků kromě „kriticky důležitých“. Část výrobních provozů změní výrobní programy tak, aby uspokojila rostoucí potřeby zdravotníků, řekl Avakov. Na Ukrajině je 41 nakažených, čtyři lidé zemřeli.