Namrzlé troleje komplikují železniční dopravu v Česku, desítky vlaků mají zpoždění. Nejvážnější je situace na Přerovsku, Prostějovsku a Olomoucku. Na trati od Prahy na východ čekají ve vlacích až tisíce lidí. Na mnoha místech nemohou vlaky ani topit, dráhy kvůli situaci na silnici nemohou navíc nasadit náhradní autobusovou dopravu.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík označil dnes večer situaci za kritickou, odstavené vlaky se dráhy nyní pokoušejí odtáhnout naftovými lokomotivami. Situace je jednoznačně kritická. Některé vlaky uvízly v místech, kde je ledová krusta a nemohou ani topit. Týká se to tisíce cestujících. Vlaky se nyní snaží odvážet z namrzlých míst dieselové lokomotivy. Vlaků na koridoru je však tolik, že to může časově přetrvávat až do ranních hodin.

Dráhy kvůli nastalé situaci prodlužují otevírací dobu čekáren, přiznávají však, že prostředky, jak pomoci lidem, jsou nyní omezené. Potvrdil to i mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. My se snažíme ve spolupráci s dopravci vlaky dostávat aspoň do uzlových stanic. Snažíme se ve vzájemné koordinaci postarat o všechny ty lidi, kteří jsou venku, ale není to jednoduché. Navíc se objevují i popadané větve či stromy na tratích,“ uvedl.

Ptačinský zároveň vyzval cestující, aby pokud je to možné, v úterý vůbec necestovali vlakem. „Bohužel předpověď říká, že bude hůř a bude pršet celou noc a víceméně celý zítřek. Takže my paradoxně čekáme nejhorší situaci až zítra,“ vysvětlil.

Podle něj může v úterý nastat i situace, že některé vlaky nevyjedou vůbec. „Dá se to předpokládat. Kromě infrastruktury začínají kolabovat i soupravy jako takové. Kombinace vytrvalý déšť a teploty 2 až 4 stupně pod nulou je pro železnici nejhorší možná kombinace. Na to se zkrátka nedá dopředu připravit.“

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments