Celý model vznikl ze zbytku leptů známého výrobce nákladních vozů pana Dobeše, který se tento typ chystal uvést do sériové výroby.

24

Stavba jeho modelu ve velikosti O

Celý model vznikl ze zbytku leptů známého výrobce nákladních vozů pana Dobeše, který se tento typ chystal uvést do sériové výroby. K tomu bohužel z různých důvodů nikdy nedošlo, což je velká škoda, neboť tento typ vozů je v modelovém ztvárnění velmi zajímavý a rozhodně by zajímavě doplnil téměř chybějící segment trhu v oblasti čtyřosých nákladních uzavřených vozů.

Na podlahovou desku jsou vletovány mosazné I a U profily, které tvoří nosný rošt vozu. Rám je řešen pro umístění podvozků typu Y, které jsou taktéž od výše zmíněného výrobce. Spodní části vozu dominuje vzpínadlo, které je vytvořeno z mosazných profilů tvaru L. Rám vozu je dále doplněn o detaily brzdového mechanizmu na které byly použity příslušné odlitky z mosazi.

Skříň vozu je sestavena převážně z leptů doplněných o mosazné frézováné případně ohýbané profily. Největším oříškem při stavbě byla posuvná vrata vozu, která mají ve spodní části výsypnou klapku na sypký náklad. Ta je ovládána pomocí tyče na které jsou výstředníkové segmenty. Celý tento celek je poměrně složitý a subtilní, což je zkouška na nervy každého modeláře. Kromě posuvných vrat vozu, která jsou vedena ve spodní i horní části v mosazném profilu U 2x2mm, jsou otevíratelné i větrací posuvné klapky, které jsou vedeny v profilu U 1x1mm. Usazení těchto komponentů bylo dosti náročné na přesnost, aby nedocházelo k drhnutí nebo naopak k velkým vůlím při posuvu jednotlivých dveří resp. klapek. Střecha vozu je osazena třemi násypnými víky odlitými z plastu. Konečně byla opatřena lávkou z lité mosazi a ovládacím táhlem vík. Celý model byl opískován a poté opatřen polomatným akrylátovým lakem. Výsledkem je velice zajímavý model, který jistě oživí dosavadní poměrně stereotypní složení nákladních souprav.

-klikněte např. na první fotografii, pusťte „play“ a nechte si přehrát všechny snímky v slideshow… nemusíte klikat na všechny fotky jednotlivě

010203

040506

070809

101112

131415

161718

192021

222324

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments