České dráhy dnes představí své hospodaření za rok 2019. Do výsledků by se měly projevit vyšší tržby z jízdného, státnímu dopravci loni totiž vzrostl počet cestujících o tři miliony na celkových 182 milionů pasažérů. Předloni skupina hospodařila se ziskem téměř 1,2 miliardy korun, o více než 200 milionů korun vyšším než v roce 2017.

Dráhy navýšily zisk už v prvním pololetí loňského roku. Vykázaly zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů korun více. Ziskové byly nákladní i osobní doprava.

Právě osobní doprava v první polovině roku zaznamenala velké zlepšení, zisk 85 milionů korun znamenal meziroční zlepšení o téměř půl miliardy korun. K zisku v osobní dopravě společnosti pomohly především rostoucí tržby z jízdného. Od předloňského září začaly platit ve veřejné dopravě slevy pro studenty a seniory ve výši 75 procent jízdného.

Meziroční pokles naopak zaznamenala nákladní doprava, která měla zisk 270 milionů korun, což je asi o 20 procent meziročně méně. K poklesu přispěly zejména vyšší ceny energie, růst nákladů a investice.

V čele podniku se loni uskutečnily také velké personální změny. V pozici předsedy představenstva a generálního ředitele nahradil odvolaného Miroslava Kupce Václav Nebeský, další změny pak podnik provedl i v představenstvu a dozorčí radě. Tyto změny by však hospodářské výsledky ohrozit neměly.

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo. Do skupiny patří rovněž i Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika. Skupina zaměstnává přes 23.500 lidí.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments