U Zábřehu proti sobě jely Pendolino a osobní vlak, zastavily jen padesát sedm metrů od sebe

0

Na hlavním železničním koridoru u Zábřehu na Šumpersku ve čtvrtek dopoledne jely proti sobě na jedné koleji souprava Pendolina a osobní vlak. Strojvedoucí střetu zabránili, vlaky zastavily na vzdálenosti 57,5 metru od sebe. Soupravy se ocitly na jedné koleji zřejmě vinou traťového dispečera, vyplývá to z předběžných výsledků vyšetřování Drážní inspekce. Podle mluvčího inspekce ale šetření ještě není ukončeno. Provoz na trati je stále omezen.

Vlaky se proti sobě ocitly na jedné koleji na hlavním železničním koridoru mezi Krasíkovem a Hoštejnem v 08:46. Šlo o vlak SC Pendolino jedoucího z Bohumína do Františkových Lázní a osobní vlak, který jel z České Třebové do Zábřehu na Moravě.

„Strojvedoucí obou vlaků stihli zastavit včas ve vzdálenosti 57,5 metru od sebe bez dalších následků,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Právě Drážní inspekce začala mimořádnou událost okamžitě vyšetřovat.

„Šetření mimořádné události je teprve na začátku, ale již v tento okamžik můžeme uvést, že ve stanici Hoštejn se konala výluka staničního zabezpečovacího zařízení a řízení provozu neprobíhalo standardním způsobem, kdy byly kladeny vyšší nároky na pozornost traťového dispečera při stavění vlakových cest, tedy i poloh výhybek,“ doplnil Drápal.

Traťový dispečer je zaměstnancem Správy železnic. „Podle průběžných informací z vyšetřování byla událost pravděpodobně způsobena chybou na straně zaměstnance řízení provozu Správy železnic, šlo o pochybení jednotlivce,“ řekla dnes ČTK mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Doplnila, že po incidentu byly obě soupravy staženy do Přerova, kde zástupci Drážní inspekce stáhli veškeré informace technického charakteru, které jsou potřebné pro další vyšetřování.Provoz na trati byl po incidentu přerušen, na stránkách Českých drah byla jako důvod uvedena dopravní závada. V 10:00 byl provoz mezi stanicemi Zábřeh na Moravě a Rudoltice částečně obnoven po jedné ze dvou traťových kolejí, s omezením se podle mluvčí Friebové zatím počítá do 14:00.

Událost pocítili cestující na nádražích po celém páteřním koridoru. Například ještě v 11:00 podle informačních tabulí z olomouckého hlavního nádraží čekali cestující na odjezd vlaků i přes 1,5 hodiny, obdobné zpoždění měly vlaky i z opačného směru. Se zpožděním vlaků na této trati musí cestující počítat i po 13:00, jsou však již menší.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments