Záchranáři našli v troskách zříceného malajsijského boeingu i druhou černou skříňku. První zařízení pro záznam letu našli už včera proruští separatisté a hodlají ho poslat do Moskvy. Spojené státy s odkazem na radary potvrdily, že letadlo ve čtvrtek sestřelila raketa země-vzduch. Kdo ji vyslal, zatím není jasné.
{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}
{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}
Kyjev a proruští separatisté se vzájemně obviňují. Washington požádal o okamžitý klid zbraní a zdůraznil, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie. Na palubě letounu bylo 298 lidí, nikdo nehodu nepřežil. Záchranáři zatím našli 181 obětí.
Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na své facebookové stránce napsal, že systém BUK, kterým bylo pravděpodobně letadlo sestřeleno, byl dnes v noci potají převezen do Ruska, uvedl server BBC. Zveřejnil také fotografie od proukrajinského novináře Dmytro Tymčuka, na kterých je zachycen konvoj separatistů převážející systém BUK.
Let MH17 odstartoval ve čtvrtek ve 12:15 hod. z Amsterodamu a mířil do Kuala Lumpur. Po čtyřech hodinách letu zmizel z radarů. Zřítil se u vesnice Grabovo v doněcké oblasti na východě Ukrajiny, asi 50 kilometrů od ruských hranic. Letadlo havarovalo uprostřed válečné zóny, kde proti sobě tvrdě bojují separatisté a ukrajinská armáda.
Malajsie pošle na Ukrajinu 62členný tým vyšetřovatelů. Malajsijský ministr dopravy vyjádřil názor, že by bylo strašlivé, kdyby se ukázalo, že letadlo bylo nad Ukrajinou sestřeleno. „Pokud by se to potvrdilo, bylo by to v rozporu s mezinárodním právem a šlo by o hrubou urážku lidské mravnosti,“ řekl. Dodal, že po neštěstí Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) zakázala lety nad Ukrajinou.
Bílý dům vyzval Rusko, Ukrajinu a proruské separatisty, aby se zasadili o okamžité příměří kvůli „bezpečnému a neomezenému přístupu“ k místu neštěstí. Washington také zdůraznil, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie a aby s nimi nebylo manipulováno. Separatisté nicméně ohlásili, že včera nalezenou černou skříňku s letovým záznamem předají Mezistátnímu leteckému výboru (MAK) v Moskvě, který vyšetřuje nehody na území Společenství nezávislých států (toto území téměř odpovídá rozloze bývalého Sovětského svazu).
Buk je série samohybných protiletadlových systémů středního doletu vyvinutých v SSSR a následně v Rusku. Je navržen k boji proti řízeným střelám, chytrým pumám, letounům i vrtulníkům a bezpilotním letounům. Mimo Ruska a Číny, vlastní tyto zbraňové systémy např. Indie, Finsko, Bělorusko, Ukrajina, Venezuela a Egypt.
{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}