Některé české čerpací stanice v souvislosti s šířením nemoci covid-19, přijatými mimořádnými opatřeními vlády a slabší poptávce motoristů přerušily provoz. Řada dalších činnost omezila. Vyplývá to z vyjádření firem. Dvojka trhu, skupina MOL, má v ČR mimo provoz 29 pump.

Deset stanic z 33 má v provozu síť Free1 GAS, která působí na česko-německých hranicích. Lídr trhu, Benzina, omezil zhruba na 30 pumpách provozní dobu, dočasně uzavírat stanice se nechystá.

„Aktuálně máme 29 uzavřených stanic. Zákazníci z omezených čerpacích stanic mají možnost nakupovat na jiných našich pumpách v blízkosti, které jsou v mnohých případech vzdálené do jednoho kilometru,“ řekl ve středu mluvčí Slovnaftu Anton Molnár, který skupinu MOL v ČR mediálně zastupuje. Opatření podle něj zatím platí pro duben.

Uvedl, že jde především o pumpy u hranic, podle webu firmy je mimo provoz také pět čerpacích stanic v Praze. Celkem má MOL v Česku 304 čerpacích stanic značek MOL, Pap Oil a Slovnaft. U dalších zhruba 30 z nich podle Molnára firma omezila provoz. „Jde hlavně o omezení provozu v nočních hodinách,“ dodal mluvčí.

Pouze necelou třetinu svých pump má nyní podle webových stránek v provozu příhraniční síť Free1 GAS. „Je to pro nás hodně těžká situace. Když aspoň ještě jezdili pendleři, drželi prodeje trochu nad nulou. Teď se modlíme, aby nouzový stav skončil co nejdřív,“ řekl tento týden Lidovým novinám spolumajitel sítě Libor Hammer.

Další významní provozovatelé čerpacích stanic zatím k dočasnému uzavření většího množství pump nepřistoupili. „Všechny čerpací stanice Benzina jsou v provozu a o jejich uzavírání neuvažujeme. V současnosti jsme pouze omezili provozní dobu na přibližně 30 čerpacích stanicích v rámci naši sítě, která celkově čítá 416 čerpacích stanic,“ řekl mluvčí Benziny Michal Procházka.

Jednu ze svých čerpacích stanic byla nucena uzavřít síť EuroOil, která patří státnímu distributorovi paliv Čepro. „Obsluha musela do karantény. Na 90 z 203 čerpacích stanic EuroOil jsme pak upravili provozní dobu tak, abychom ulehčili obsluze a zajistili jsme bezproblémový chod čerpacích stanic. Byla mírně zkrácena o hodinu až dvě, především ve večerních hodinách,“ uvedl mluvčí firmy Marek Roll.

„Nic jsme neomezovali, snažíme se jet stále na plný výkon, vše máme otevřeno non-stop. Vybavili jsme obsluhu ochrannými prostředky a instalovali ochranná plexiskla. Doufáme, že vláda bude postupně omezení uvolňovat,“ sdělil spolumajitel sítě Tank Ono Jiří Ondra.

Dočasně uzavírat stanice neplánují ani Shell a OMV. „Na žádné z našich čerpacích stanic v ČR není z důvodu koronavirové infekce momentálně zastaven provoz,“ uvedl marketingový ředitel OMV ČR Michal Janda. „Zvažujeme pouze dočasné omezení otevírací doby v noci na vybraných stanicích z důvodu nízkého provozu. Provoz na dálničních čerpacích stanicích je nyní klidnější zatímco u městských čerpacích stanicích, kde máme prodejní koncept Billa stop & shop nabízející možnost nákupu základních potravin, sledujeme nárůst provozu,“ doplnil mluvčí Shell v ČR Petr Šindler.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments