Stejně jako ve Francii SNCF, tak i Deutsche Bahn v Německu zruší podstatnou část svých nočních spojů. V roce 2014 už zaniklo spojení Berlína s Paříží, nebo Hamburku s Veronou v Itálii. Oba dopravci tyto neoblíbené kroky ze strany cestujících odůvodňují silnou konkurencí v silniční a letecké dopravě.

Uzavře se tak kruh alternativní přepravy z bodu A do bodu B po železnici se spacími a lehátkovými vozy. Řada dopravců v Evropě dálkové spací vozy provozuje, Ruské RŽD i nadále zůstávají na spojení Moskvy a Nice, kde dopravce dokáže kapacity vyprodat i na několik měsíců předem. Ruské státní železnice ale masivně investují do reklamy a Public Relations. Investice se jim tedy paradoxně vyplácí.

Deutsche Bahn od prosince zruší i částečně provozovaný spoj Sirius. Ten jezdil v samostatném provedení ještě v roce 2014, dnes už pouze s kurzovými vozy, které se přes Frankfurt a Kassel, dostali do své cílové destinace v Berlíně. Stát ale stále zrychluje vysokorychlostní linky, nedávno tak byla otevřena i zcela nová trasa mezi Norimberkem a Mnichovem, která cestování ze severu na jih země naopak zrychluje. I proto DB řadu nočních spacích vozů ruší. Vrásky na čele a problémy s plánováním nočních vlaků tak dopravce způsobil především svým okolním partnerům.

Zejména pak v zemích Beneluxu, Dánsku, Švýcarsku a Francii, která začne noční lůžkové spoje osekávat už od října tohoto roku, další skončí v roce příštím. Francie je v systému vysokorychlostních tratí velmocí, i proto lůžkové vozy musí skončit – jsou nákladné na provoz i údržbu. Noční vlaky s možností přespání jsou ale velmi populární, u řady cestujících se rušení takového cestování setkalo s negativním přijetím.

Vyšší náklady na provoz lůžkových a lehátkových vozů přiznává i mluvčí Českých drah Jakub Šťáhlavský. Dráhy za poslední desetiletí mají v provozu už jen zhruba třetinu dříve vypravovaných vlaků, případně kurzových vozů do zemí na západ od České republiky. Naopak stále dobře si vedou na spojích do Maďarska, Slovenska nebo Polska. Na řadě spojů jsou k dispozici i vozy pro přepravu automobilů.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments