OPĚT V PROVOZU | V Německu byla ukončena jedna z největších stávek pilotů Lufthansy za posledních pět let. Stála za zrušením více jak 4000 vnitrostátní a mezinárodních letů. Lufthansa tak přisla o více jak 2 miliardy korun, ve které jsou započteny ale i poplatky za sloty, neprodaná paliva, navigátory a další technické provozy.

Průměrný plat pilota u Lufthansy dosahuje téměř 500 tisíc korun. V Česku kolem 100 tisíc. I tak odborová organizace Lufthansy odmítá pozdější odchody do důchodů z 55 na 60 let.

Stávka se nesla primárně v duchu vyhlášených změn vedení leteckého dopravce. S následky protestu se společnost potýkala ještě dnes, kdy musela v ranních a dopoledních hodinách odvolat desítky letů. Vedly ji k tomu logistické problémy, protože před zahájením stávky se nepodařilo dostat na místa odletů potřebné stroje. Zhruba desítka zámořských letů ještě bude v důsledku stávky zrušena v neděli a v pondělí.

Odbory vyhlásily stávku, aby zvýšily tlak na vedení Lufthansy při jednáních o lepších pracovních podmínkách pro piloty. Požadují, aby Lufthansa neposouvala hranici pro předčasný odchod do důchodu z 55 na 60 let. Piloti chtějí také během nadcházejících dvou let zvýšit plat o deset procent. V současnosti je jejich průměrný plat 180 tisíc eur (4,9 milionu korun) ročně. Vedení Lufthansy ale nepředpokládá, že by jim po stávce předložilo novou nabídku kolektivní smlouvy, která by vyšla vstříc požadavkům odborů.

FIRENET.CZ | ČT24

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments