NOVÉ VEDENÍ | Nově jmenovaný šéf silnic a dálnic Jan Kubiš nechal odvolat převážnou část vedení této státní organizace. Ministr dopravy Antonín Prachař nechal nově jmenovanému šéfovi ŘSD prakticky volnou ruku. Ve své funkci končí i Prachařem nedávno dosazený Jiří Mayer. Prachař už ve středu uvedl, že veškeré změny ve vedení organizace bude plně v kompetenci nového ředitele.

LIDÉ JMENOVANÍ ZDEŇKEM ŽÁKEM POSTUPNĚ KONČÍ | ILUSTRACE: ČESKÁPOZICE.CZ

Žákův vliv stál za odvoláváním desítek lidí z funkcí

Ředitelství silnic a dálnic nicméně komentování odvolaných manažerů z vrcholového vedení nechce. Mluvčí Martina Vápeníková ale uvedla, že všechny personální změny platí od půlnoci ze čtvrtka na pátek. Kubiš tak před svým jmenováním do funkce už měla nejspíš všechna jména na odvolání připravená, faktické odvolání několika lidí této organizace proběhlo od dnešních ranních hodin.

Dle ČTK mají o své posty přijít i jednotlivý ředitelé krajských organizací ŘSD. Nově jmenovaný šéf Kubiš bude chtít na takové posty prosadit výběrové řízení.

A byl to Zdeněk Žák, který do vedení organizace ŘSD jmenoval celou sérii spřízněných duší. Vedení jeho jmenovaných lidí prosadil v samotném začátku. Dnes už kontroverzní ministr dopravy, který se do historie zapíše především v odvolávání skutečných odborníků, a jmenování lidí spřízněných s politickou strnaou Zemanovci také skončil. Žák ostatně způsobil personální kolaps i v řadě dalších státních organizací, nejvíce pak ve vedení Českých drah a Správě železniční dopravní cesty.

Argumentace v odvolání tehdejšího šéfa Čermáka byla značně zástupná. Čermák údajně nebyl proti stavbařům dost razantní, což ale nebyla tak pravda. Za odvoláním Čermáka stála i touha v odvolání Pošvářové. Ta na ŘSD skončila právě díky dosazeným duším které Žák prosadil bez výběrového řízení.

Pošvářová kritizovala korupci a napojení stavbařů na vedení ŘSD

Páteční odvolávání vrcholového vedení dlouhodobě kritizovala i šéfka kontroly staveb Miloslava Pošvářová, tak ostatně díky kritice vedení ŘSD musela ve své funkci skončit. O její odvolání usilovalo i několik stavebních firem které pro stát vykonávají stavební zakázky na dálnicích a rychlostních komunikacích, nicméně tato skutečnost se nepodařila potvrdit, ale v současné době ji nelze ani vyvrátit.

Pošvářovou pak nově jmenovaný ministr Antonín Prachař dopravy vrátil do své funkce. Ta ale pro následujících neshody s ministrem na ŘSD skončila. Pošvářová dlouhodobě provedené práce stavbařů, především pak odvedenou kvalitu placenou státem kritizovala.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/zpravy/dalnice-a-myto/1994-novy-sef-silnic-a-dalnic-rozprasil-cele-vedeni-to-v-minulosti-kritizovala-posvarova-za-korupci{/qrcodegenerator}

Vyjádření nově jmenovaného ředitele ŘSD Kubiše nebylo možné dnes odpoledne získat. Pokud s Pošvářovou počítá, může ji jako externího odborníka pro stát získat. Pošvářová dlouhodobě přispívala k razantním prosazováním reklamací státu u stavbařů. Návrat do organizace v minulosti podmínila i tím, pokud ve vedení skončí právě Mayer a Kass.

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments