Poměrně precedentní výrok Ústavního soudu, který tento týden plnil stránky médií, má jednu zásadní příčinu – záměrná a účelová likvidace konkurentů ze strany RegioJet (dříve Student Agency) majitele Radima Jančury. Spor s firmou Asiana podnikatele Alekeje Litvina, který ještě před vznikem firmy Student Agency, provozoval velmi úspěšnou autobusovou linku mezi Prahou a Brnem, vnesla z právního hlediska světlo do sporu obou podnikatelů.
První trest za likvidaci konkurence
Soudy tak nyní umí jednoznačně přešlapy Radima Jančury snáze pojmenovat, ale také trestat. Firma RegioJet musí zaplatit pokutu 5 milionů korun, soud ale výměr původní pokuty snížil, což je jediná změna která v případu nastala. Alexej Litvin tak bude požadovat dalších 21 milionů za odchod z linky, kterou začala provozovat Student Agency, a kde Jančura od začátku nasazoval predátorské ceny, tedy jezdil značně pod náklady. Podobné praktiky pak SA aplikovalo i na lince Praha – Karlovy Vary.
Karlovarská linka k soudu zamíří následovně. I zde Litvin bude požadovat dalších 20 milionů jako náhradu za záměrnou likvidaci a odchod z trhu. Jančura přitom na linku do Karlových Varů vstoupil záměrně. V roce 2007 se totiž v médiích a na trhu přel o slogan, který patřil právě Litvinovi, tedy „Jednička v prodeji leteckých zájezdů“. Jančura v médiích prezentoval, že tento slogan je vymyšlen jeho lidmi, ačkoliv se tato skutečnost nezakládala na pravdě. To byl také důvod proč Student Agency začala jezdit do Varů, kde i zde dopravce nasadil nezákonné praktiky aby Asianu z linky odstranil.
Asiana byla v té době jedničkou na trhu jak na výše jmenovaných linkách, tak i velmi silným prodejcem leteckých zájezdů, a právě přes sérii mediálních útoků na firmy kolem Alexeje Litvina, Jančura vytvářel ve veřejnosti negativní obraz celé společnosti. Ústavní soud tak nyní tyto nekalé praktiky umí pojmenovat, a není proto vyloučeno že se do sporu s bývalou firmou Student Agency vloží i další firmy které Radim Jančura svým podnikáním poškodil nebo systematicky poškozoval.
- Případ se týká situace na trhu z let 2007 a 2008. Student Agency snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50 korun, později zavedla cenu 95 korun. Podle antimonopolního úřadu bylo cílem tohoto jednání vyloučit z trhu konkurenční dopravní společnost Asiana.
- Úřad v této souvislosti zdůrazňoval, že nepokutoval Student Agency za nízké ceny, nýbrž právě za jejich cílené použití k vytlačení konkurence z trhu.
Po případ bylo klíčovou otázkou vymezení posuzovaného trhu. Rozhodnutí ÚOHS stálo na tvrzení, že v době deliktu existoval na lince samostatný trh autobusové dopravy a vlaková doprava tvořila trh odlišný. Krajský soud v Brně ve svém prvním rozhodnutí tento argument odmítl a dal za pravdu Student Agency. Loni ale svůj postoj změnil. Společnost Asiana verdikt Ústavního soudu přivítala. Podle spolumajitelky firmy Šárky Litvinové se znovu potvrzuje, že Student Agency jednala predátorsky a v rozporu se zákony a v rozporu s dobrými mravy.
„Nejsme jediní, kdo na agresivní počínání tohoto dopravce doplatili. Jsme ale jedni z mála, komu se dostává satisfakce, protože jsme se nebáli ohradit se a obrátit se k soudu. Nyní zbývá vysoudit náhradu škody, kterou nám svými nezákonnými praktikami Radim Jančura (majitel Student Agency) způsobil. Částka, o niž se soudíme, dosahuje 20 milionů korun,“ uvedla Litvinová.