Oficiálně až od září, začnou České dráhy nasazovat do ostrého provozu v polsku vyráběné motorové vozy PESA. Objeví se u nás na mnoha místech, především pak v Karlovarském kraji. V posledním červnovém týdnu proběhlo na ŽZOV (Železniční zkušební orkuh ve Velimi), oficiální představení vlaku PESA pro ČD.
Tento vlak má mnohá prvenství, jednak byl vybrán ve skutečné soutěži, což je na poměry ČD dost neobvyklé, ale také je to první vlak, který si dráhy pořizují výrobně mimo mateřský stát.
Dráhy ve čtvrtek na zkušebním okruhu ve Velimi poprvé oficiálně ukázaly nový vlak veřejnosti. Na několika tratích razantně zvýší kvalitu cestování. Samozřejmostí je nízkopodlažní nástup, klimatizace nebo wi-fi připojení k internetu. Díky svému netradičnímu designu dostal vlak již od drah název RegioShark. Předek vlaku totiž může připomínat žraločí tlamu.
První dojmy z jízdy, nečekejte žádný luxus
Nejde na první pohled o žádný luxus, ten se ale od regionálních vlaků nečeká, slouží hlavně pro jízdy trvající do hodiny. Jednotka, která svým designem působí téměř jako rychlovlak, dosahuje rychlostí maximálně 120 kilometrů v hodině. Uvnitř ale nabízí velmi příjemné svezení. Vlak je velice tichý uvnitř, naopak při stání překvapí jeho poměrně vysoká hlučnost, která se zdá vyšší než u starších motorových vozů.
U některých míst na sezení není příliš mnoho prostoru pro nohy, příliš velké nejsou ani odkládací prostory nad sedačkami. Souprava umožňuje pohodlný nízkopodlažní nástup. Ve vlaku je i část sedaček první třídy, s výjimkou barvy a opěrky mezi sedačkami a mírně větším prostorem se však příliš neliší od druhé třídy.
V soupravě má být internetové připojení, v době testování bylo ale zaheslované. Vagony jsou také vybaveny elektrickými zásuvkami. Nepříjemný může být pro cestující zápach brzdových destiček při prudším brzdění. Cyklisté mohou využít oddíl pro jízdní kola. První vlaky se zřejmě objeví na trati z Chomutova do Karlových Varů. Dráhy počítají s tím, že je nasadí na místo osobních vlaků. Ušetří i na provozu: často na tyto vlaky nasazují nepříliš ekonomickou kombinaci lokomotivy a dvou až tří vagonů.
Na vozech jsou i některé české díly: sedačky první i druhé třídy vyrobila společnost Borcad, která dodává sedačky například i do nového Leo Expressu, informační systém je od společnosti UniControls.
Historicky první vysoutěžené vlaky v historii ČD
Žralok je první velkou zakázkou pro polského výrobce na české železnici. Dráhy si celkem objednaly 31 jednotek, každou o kapacitě 120 míst. První mají začít jezdit podle smlouvy letos v září, poslední souprava má být dodána v březnu roku 2014. Dráhy za ně zaplatí 1,987 miliardy korun. To je skoro o půl miliardy korun méně, než dráhy v soutěži původně očekávaly, díky tomu nakonec využijí evropské dotace na 22 jednotek. Druhým soutěžícím byla slovenská společnost ŽOS Vrútky, která nabídla vlaky za cenu o miliardu vyšší.
Soutěž je na dráze unikátem nejen rekordním rozdílem mezi odhadovanou a vysoutěženou cenou. Poprvé se do ní totiž přihlásilo více firem, do té doby probíhala „soutěž“ tak, že nabídku podala jediná firma. Většinou kvůli podmínkám, které pasovaly jen na jednu společnost. Pesa patří mezi nejúspěšnější firmy v oboru v někdejším východním bloku, v poslední době získala několik zakázek například pro některé německé nebo italské dopravce, hlavním zákazníkem jsou především polské železnice. Do soutěže na tyto vlaky se nepřihlásila žádná česká firma, protože takovou soupravu nemá: Škoda Transportation se zaměřuje hlavně na elektrické vlaky a dceřiná společnost Pars Nova na modernizace starých souprav.
Ve stejném tématu:
- Motorové vozy PESA pro ČD se začnou testovat na zkušebním okruhu ve Velimi
- Vlakem PESA z Plzně do Domažlic v roce 2013
{niftybox background=#A3BF2A,textcolor=white,float=right,textalign=justify,border=white,font=Tahoma,fontsize=14px}
Kde motorové vozy od září začnou jezdit:
Plzeňský kraj
Plzeň – Domažlice
Karlovarský kraj
Mariánské Lázně – Cheb – Karlovy Vary
Karlovy Vary – Chomutov
Cheb – Hranice v Čechách
Cheb – Luby u Chebu
Ústecký kraj
Děčín – Rumburk – Dolní Poustevna
Děčín – Bad Schandau
Zlínský kraj
Kojetín – Kroměříž – Hulín – Val. Meziříčí
Zlín – Uherské Hradiště – Kroměříž
{/niftybox}