Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), provedla společně s Policicí na 300 kontrol v Jihočeské, Středočeském a Severomoravském Kraji. Celkem bylo pokutováno několik desítek osob ve zvlášť nebezpečných úsecích, kde k přecházení kolejí docházelo, a dochází celkem pravidelně. Přitom jen za minulý rok přišlo o život na 75 osob díky střetu s projíždějícím vlakem.

{snippet costa-ex}

Ilustrační fotografie: Screenbank TECH | MAGAZIN

Za přechod kolejí v místech k tomu neurčených, hrozí pokuta 10.000 Kč, tento fakt ale nikoho  nezastrašil, spíše se dotazovaní „chodci“ tuto skutečost dozvědí až při přistižení. Že se koleje u nás přecházejí v neoznačených místech celkem často, svědčí také o jistém zvyku z minulosti. Česko je jedinou zemí Evropy, která má nejhustší železniční sít. Že je tento problém s přecházením chybou na obou stranách, tedy i té úřednické – jen stěží někdo obhájí.

Schází zde nadchody, podchody a lávky. Ty jsou ostatně hojně budované u sousedů v Německu a v Rakousku. SŽDC jen za rok 2010 a 2011 evidovalo na 780 různých prohřešků v přecházení v místech, která k tomu nejsou určena. Přitom ale nikoho nepokutovala, to smí jen za předpokladu, že ji doprovází Policie ČR.

Nicméně se od dalších kontrol ustoupilo. Přecházení kolejí je u nás již tzv. tradicí, hlavně od jara do podzimu, kdy jsou v mnoha exponovaných rekreačních místech takové prostory rozděleny železniční tratí.

Příklad z nádraží Kuřim

Téměř třicet pokut rozdali policisté na hlavním vlakovém nádraží v Kuřimi na Brněnsku. Neukázněné chodce, kteří nevyužívali podchod a trať přecházeli přímo po kolejích, chtěli upozornit na to, že hazardují se zdravím. Rychlíky, které ve stanici nestaví, tam totiž mohou projíždět až stokilometrovou rychlostí.

Za loňský rok zde kvůli tomu zemřeli tři lidé, které srazil projíždějící vlak. „Rad si chodci nevšímají, tak jsme rozdávali výchovné pokuty, aby si to lépe pamatovali. Každému jen stokorunu,“ informovala mluvčí brněnské policie Andrea Straková.

Upozornila, že policisté mohou udělit ale trest až do výše tisíce korun. „Pokud přecházení trati řeší Drážní inspekce, muže viníka potrestat až třemi tisíci,“ hlídky se nesoustředí jen na kuřimské nádraží. „I když tady je problém častý, protože si lidé přes koleje krátí cestu do města, chodí přes trať i na jiných místech. Například v Rajhradě nebo Blansku,“ konstatovala Straková.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments