PRAHA – V Praze se začnou v dohledné době „otáčet“ letadla celkem osmi nových leteckých společností. Nově bude možné z Prahy létat až do 15 nových destinací. Do Prahy se také vrací přímé letecké spojené s Kanadou, konkrétně do Montrealu a Toronta.

Letní letový řád, který nedávno letiště oficiálně zveřejnilo, nabídne i více novinek, předně posilování letů do běžných cílů zimního letového řádu, ale v souhrnu až 57 dopravců a 119 lokací po celém Světě.

Návrat přímého spojení s Kanadou

V letním letovém řádu tedy bude nově v Praze svá letadla odbavovat osm nových dopravců, novinkou bude návrat letecké společnosti Adria Airway, která Prahu spojí s Lublaní. Do Paříže pak Transavia France, do Bruselu/Charleroi pak Jetairflay.

Po sedmi letech se vrací i již zmíněné spojení s Kanadou. Dopravce AirTransat bude operovat na letecké lince do Montrealu a Toronta. Kanada byla v posledních dvou letech na přímá spojení s Evropou cestujícími požadována. Přitom ještě ke konci minulého roku bylo v plánu, že na této lince bude z Prahy do Kanady operovat KLM s AirFrance, z ohlášených plánů ale sešlo.

Do Prahy se v letním letovém řádu vrací i Ryanair, dopravce navýší spojení do Dublinu a Londýna. Bělehrad pak s Prahou propojí AirSerbia, tento dopravce začal létat už v prosinci 2013. Své spoje tak jen rozšíří. Do Ruské federace pak nabídne své kapacity letadel do Saratova SaratovAirlines. Nízkonákladovka z Turecka Pegasus, chce otevřít přímá spojení z Istanbulu do Prahy z letiště Sabiha Gocken.

ČSA zatím mírně při zemi..

Letecký dopravce ČSA naopak rozšíří pouze lety do Bratislavy, kam se v minulém roce přímé spojení také vrátilo. ČSA je v posledních dvou letech kritizováno za rušení svých přímých letů po Evropě, a naopak rozšiřování spojení na východ do Ruské federace, kde je dominantní.

Návrat ohlašují i Norwegian Air Shuttle, tento dopravce opět spojí Prahu s Bergenem. Asii pak v Praze bude „zastupovat“ UralAirlines v přímém spojení s Čeljabinskem na Sibiři. Alitalia pak vstoupí na přímé lety mezi Prahou a Milánem v letišti Linate, odkud létají nízkonákladovky převážně po Evropě a charterové lety včetně. SmartWings začne létat do Puly a Sevilly.

Svůj kapacitní vrchol zažije Řím/Fiumicino, kam díky společnostem easyJet a Vueling Airlines bude létat celkem šest pravidelných dopravců. České aerolinie rozšíří svůj provoz do Soulu, Permu a navýší své kapacity do Düsseldorfu a Ostravy.

EL AL Israel Airlines představí v Praze svůj nový low-cost produkt s názvem UP a současně zvýší počet týdenních frekvencí do Tel Avivu na jedenáct. Na stejné trati se nově objeví i nízkonákladová společnost Wizz Air.

V počtu odletů týdně vede Paříž s Moskvou

Varšava získá čtvrtou denní frekvenci provozovanou společností LOT Polish Airlines a výraznějšího nárůstu provozu na pravidelných linkách se dočkáme i díky SmartWings, které rozšíří své pravidelné spojení do letních destinací, jako jsou Chania, Rhodos, Dubrovník nebo Burgas.

Mezi TOP 5 letišť s nejvyšším počtem spojení z Letiště Václava Havla Praha patří tradičně Paříž/Charles de Gaulle se 66 lety týdně, Moskva s 59 lety, Frankfurt s 52 lety, Amsterdam s 48 lety a Varšava s 41 lety týdně. O pomyslné prvenství z pohledu počtu provozovaných destinací se s počtem 12 dělí Rusko s Itálií následované Velkou Británií s deseti destinacemi.

FIRENET.CZ | LETIŠTĚ PRAHA

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments