BEZPEČNOST | Projetí vlaku na červenou, tedy kdy z nějakého důvodu strojvedoucí návěst přehlédne, připravuje firma AŽD Praha systém který tento prohřešek má vyloučit. V současné době se realizuje na trati z Kolína do Břeclavi, kde je blokovací systém pro zastavení lokomotivy před případným projetím návěstidla nainstalován.

Systém hlídá strojvedoucího na lokomotivě na dálku. Před každým projetím návěstidla bude muset strojvedoucí potvrdit signalizačním tlačítkem. AŽD Praha připravuje postupně jednotný systém který je již zaveden v Evropě. Vyloučení chyby strojvedoucího tak podstatně stoupne. Jen za celý loňský rok 2013 bylo nahlášeno projetí návěstidla v desítkách případů.

Výrobce bude muset řešit i řadu jiných provozních aspektů. Předně pak váhu a délku vlaků. Každý vlak má jinou váhu, a od toho se také odvíjí jeho brzdná vzdálenost. Systém tak bude muset obsahovat i vstupní data s ohledem na sklonové poměry tratí po kterých vlak projíždí, systém tak bude vyhodnocovat sklonové poměry vůči váze vlaku, tím pak snadno vypočítá průjezdnou vzdálenost. Tedy v případě, pokud strojvedoucí bude ignorovat tlačítko návěstidla před vlakem pro případné zastavení.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/firmy/1897-projeti-vlaku-na-cervenou-uz-nebude-mozne-azd-praha-pripravuje-reseni{/qrcodegenerator}

AŽD testuje tento systém zatím v úseku z Kolína do Břeclavi, v současné době jej instalují a zavádějí do provozu. Na několika úsecích je systém již v provozu. Pokud se testovací provoz osvědčí, výrobce zabezpečovacích systémů železnice jej zavede postupně do ostrého provozu a rozšíří.

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments