Na zahajovací jízdě Sp „Bezděz“ byla 20.6.2009 nasazena impozantní souprava zelených pater Bpjo, zapůjčená od ČD. Pro přepravu kol byl do vlaku vedeného přípřeží hektorů T435.0108 a T435.0114 zařazen také služební vůz Dsd z výtopny Zlíchov. Vážení přátelé a milovníci výletních vlaků do romantických zákoutí naší přírody! Právě pro Vás jsme na sezónu 2009 připravili zcela nový směr a cíl jízd.

Pojďme si nyní probrat fakta a potřebné informace. Nejprve to nejdůležitější, jízdní řád vlaku:

PRAHA – NYMBURK – MLADÁ BOLESLAV – BEZDĚZ – DOKSY a zpět Sp 1657/1656 „Bezděz“ jede:  každou sobotu od 20.VI. do 29.VIII. 2009 (na objednávku je možné vypravit vlak i v jiných termínech)

Trasa: Praha – Doksy (Sp 1657)

Praha Smíchov (8:24), Praha Vršovice (8:33), Nymburk, město (9:35), Mladá Boleslav (10:11), Bezděz (10:51), Doksy (11:02)

Trasa: Doksy – Praha (Sp 1656)

Doksy (17:28), Bezděz (17:41), Mladá Boleslav (18:15 – 18:35), Nymburk, město (19:06), Praha Vršovice (20:10), Praha Smíchov (20:28)

Spěšný vlak „Bezděz“ vypravuje Posázavský Pacifik jako jediné přímé spojení z Prahy k Máchovu jezeru každou sobotu až do konce letních prázdnin.

Ve vlaku je možná přeprava kočárků a jízdních kol. Doporučujeme bezplatnou rezervaci místa prostřednictvím e-mailu. Stačí pouze napsat kdy chcete jet, počet osob (popřípadě kol), nástupní a cílovou stanici. Následně Vám rezervaci zpětně potvrdíme. Tak jako i v ostatních vlacích Posázavského Pacifiku, bude i ve Sp „Bezděz“ zajištěn prodej občerstvení a upomínkových předmětů. Navíc Vám nabídneme propagační materiály okolí Máchova jezera, mapky a popisy cyklotras a další  turistické informace. Zakoupením jízdenky na spěšný vlak „Bezděz“ automaticky získáte výrazné slevy na vstupné na pláže, jízdné výletními loděmi a ubytování v kempu Klůček (viz dále). Dovolujeme si Vás upozornit, že tak jako na ostatní zvláštní vlaky PP, ani na Sp „Bezděz“ NEPLATÍ JÍZDENKY ANI SLEVY ČD !!

Jízdenky na Sp „Bezděz“ zakoupíte přímo ve vlaku. Nepožadujte jízdenky v osobních pokladnách ČD ve stanicích!

Na dalších snímcích, jichž většinu poskytl pan Petr Holub, nádherná souprava uhání krajinou Mladoboleslavska vstříc Máchovu kraji. V údolí Jizery mezi Mladou Boleslaví a Bakovem.


Vedle tradičních akcí našeho občanského sdružení, organizovaných již více než deset let v regionech Posázaví, Podlipanska a okolí Prahy je zde zcela nová nabídka – výletní spěšný vlak „Bezděz“ do nádherného kraje opěvovaného literárním velikánem Karlem Hynkem Máchou, po němž mimo jiné získal původně tzv. Velký rybník věhlasný název Máchovo jezero. V borových lesích na jeho březích na Vás dýchne romantická atmosféra milostných veršů, jako by byly napsány právě před pár okamžiky…

Pro dobrodruhy a vyznavače outdoru, kteří neslyší volání „Hynku, Viléme, Jarmilo“ je ale zdejší kraj také vyhledávanou destinací. Mnoho desítek kilometrů pro Vaše nadupané „bajky“ zajisté plně uspokojí cyklistické vášně a z nabídky tras v okolí Doks si podle délky a výškového profilu určitě vybere každý! Pokud Vám nelahodí praskání šišek pod pneumatikami kol a zvířený prach písečných cest, můžete si tady vyzkoušet třeba jízdu na koni, lanovou dráhu vysoko v korunách stromů a spousty dalších zajímavých atrakcí připravených pro návštěvníky pláží a okolí jezera. A jste-li milovníci historie, také nepřijdete v kraji Hynka Máchy zkrátka. Zdejší muzea a historické památky Vám přiblíží doby dávno minulé a středem pozornosti se zajisté stane nepřehlédnutelný monumentální hrad Bezděz hrdě střežící zdejší kraj z vrcholu stejnojmenné hory.

V lukách pod majestátným Bezdězem se blíží vlak „Bezděz“ do cíle cesty – nádraží v Doksech, které leží prakticky přímo na břehu Máchova jezera.

  1. Po výstupu cestujících, vykládce kol a kočárku lokomotivy objely soupravu a vytahují ji přes okenské zhlaví pro přestavení na vedlejší kolej.
  2. Vysoký násep směrem k Oknům poskytl při posunu zajímavou „podhledovku“ přípřeže hektorů se zelenými patry.
  3. A zatím co si cestující užívají odpoledne v Doksech, souprava Sp „Bezděz“ odpočívá odstavená na koleji bez nástupiště. Ač počasí vypadalo dopoledne nepříznivě, odpoledne již dopřálo i koupání.

Hektoři T435.0114 a T435.0108 se v opačném gardu v čele zelených pater vydávají z Doks na zpáteční cestu do Prahy.

Sp „Bezděz“ se 20.června 2009 blíží do Mladé Boleslavi…… kde chvíle pauzy umožňuje pořízení fotografií i cestujícím z vlaku.

MÁCHOVO JEZERO – KOUPÁNÍ

Nejbližší možností koupání je hlavní pláž v Doksech vzdálená od nádraží asi pět minut chůze nebo pláže v kempu Klůček, které provozuje akciová společnost REGIO Máchova kraje.

www.regio-mk.cz
Tato společnost poskytla pro všechny cestující vlaku Sp „Bezděz“  25% SLEVU VSTUPNÉHO NA PLÁŽE, kterou automaticky získáte zakoupením jízdenky v našem výletním vlaku.

Cena vstupného na pláže v Doksech je pro letošní sezónu dospělí 40,- a děti 20,-. Po předložení kuponu z jízdenky na spěšný vlak Posázavského Pacifiku zaplatíte pouze 30,- za dospělého a 15,- za dítě!

MÁCHOVO JEZERO – LODNÍ DOPRAVA

Po Máchově jezeře můžete plout výletní lodí! Výše zmíněná společnost REGIO-MK provozuje pravidelnou linkovou dopravu po Máchově jezeře dle stanoveného jízdního řádu a také okružní vyhlídkové plavby. Zakoupením jízdenky do vlaku Sp „Bezděz“ získáte VÍCE NEŽ 50% SLEVU NA OKRUŽNÍ PLAVBU LODNÍ DOPRAVY. Všichni cestující z našeho vlaku budou po předložení kuponu odbaveni za dětskou cenu. To znamená, že dospělí zaplatí namísto 85,- pouhých 40,- (dětské jízdné), což je méně než polovina původní částky ! Více informací a jízdní řády lodí naleznete na www.regio-mk.cz

KEMP Klůček

Zajímavým tipem k využití výletního vlaku Sp „Bezděz“ může být dovolená u Máchova jezera bez všudypřítomného automobilu. Jelikož náš výletní vlak jezdí každou sobotu od 20.června až do konce letních prázdnin, můžete si vybrat kterýkoliv týden v tomto období, vzít batoh, stan a třeba jízdní kolo a odjet prožít opravdovou dovolenou. K ubytování se pak přímo nabízí kemp na pláži Klůček. Jedná se o menší kemp se sociálním zařízením, půjčovnou vodních šlapadel, vodní skluzavkou a dalším vybavením. Tento kemp je přímo určen pěším turistům a cykloturistům, vjezd motorových vozidel je do něj zakázán. Po předložení jízdenky ze spěšného vlaku „Bezděz“ Posázavského Pacifiku získáte SLEVU NA TÝDENNÍ UBYTOVÁNÍ VE VÝŠI 15% (bude Vám započteno šest nocí namísto sedmi). Více informací o kempu Klůček  naleznete na webu www.regio-mk.cz

NA KOLE KRAJEM KARLA HYNKA MÁCHY

Městské informační centrum Doksy www.doksy.com kromě jiných aktivit intenzivně pracuje na mapování cyklotras a ve spolupráci s ostatními subjekty vydává cyklistické průvodce. Jedná se o cyklomapu okolí Doks a k ní samostatně zpracované jednotlivé výlety s přesným popisem cesty, vzdálenostmi a graficky zpracovaným výškovým profilem. Pro letošní sezonu je zpracováno téměř dvacet výletů různé délky a náročnosti. O některých cílech z vybraných výletů bude pojednáno dále.

HRAD BEZDĚZ

Jeden z nejznámějších Českých hradů je národní kulturní památkou. Byl založen Přemyslem Otakarem II. v letech 1260-1278. Dnes je vyhledávaným turistickým cílem s nádhernou vyhlídkou z 30 metrů vysoké hradní věže a architektonickým klenotem rané gotiky ve střední Evropě. Během letní sezóny se na hradě koná řada kulturních akcí: koncerty, šermířská vystoupení, ukázky sokolnictví a tematické výstavy v purkrabském paláci.

Na hrad Bezděz Vás dovedou turistické trasy z nádraží Bezděz (2 kilometry) nebo z Doks. Více informací naleznete na
www.doksy.com

HRAD HOUSKA

Původem nedobytný gotický hrad, který prošel během své existence řadou stavebních úprav, díky kterým se na něm dnes setkáme s téměř všemi stavebními slohy. Renesanční zámek s prvky gotického hradu je zřejmě nejvýstižnější charakteristika jeho současné podoby. K návštěvě Housky si s sebou do výletního vlaku „Bezděz“ vezměte svého šlapacího miláčka na dvou kolech. Hrad je dosažitelný po ujetí 14-ti kilometrů s převýšením asi sto metrů od nádraží v Doksech.

HRAD KOKOŘÍN,

který postavil roku 1320 Hynek Berka z Dubé je další z nejznámějších Českých pamětihodností. Pokud jste zdatnými cyklisty, může se i tento hrad stát cílem Vaší cesty. K tomu ale budete muset absolvovat jednu z nejdelších doporučovaných tras a na Kokoříně budete mít od nádraží Doksy v pedálech pětadvacet kilometrů.

V okolí Doks se nachází MNOHO DALŠÍCH HISTORICKÝCH A TECHNICKÝCH PAMÁTEK jejichž výčet by byl daleko nad rámec této nabídky tipů na výlety z cíle spěšného vlaku „Bezděz“. Informace o nich naleznete na adrese www.doksy.com

Těšíme se na Vás v pohodové atmosféře výletního vlaku, který Vás doveze bez jakýchkoliv starostí s přestupováním až do cíle cesty. Tak pojeďte s námi,  každou sobotu od poloviny června až do konce srpna spěšným vlakem „Bezděz“ do romantického Máchova kraje!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments