E-COMMERCE | Pamatujete si ještě na anketu z předsváteční doby roku 2011? Firenet magazín tehdy vyhlásil anketu v duchu „Dejte hlas svému prodejci!“ Obrovský zájem nás skutečně překvapil. Celkově do ankety klikalo myší na 8256 čtenářů, vyřazeno bylo nakonec pouhých 217 hlasů. Drtivou většinou tehdy v anketním hlasování zvítězila modelářská prodejna BEN model Praha.

Další místa obsadila firma IT vlaky Fryšták a EC model Uherký Brod. Své místo zaujmula i prodejna Mašinky Kladno. Debakl naopak postihl všechny prodejny v Praze. Ač bylo hlasování v anketě čistě dobrovolné, výsledky hlasování o zbylých a dříve velice oblíbených prodejnách v Praze bylo překvapením dvojitým.

Oblíbenost prodejců závisí především na komplexním servisu, tedy od objednání po dodání poštou nebo kurýrní službou. Rok od roku stoupají nákupy přes e-shop. Česká republika není vyjímkou. V posledních dvou letech se prodejci nesnaží zaujmout vyšším servisem pro zákazníka. Jednoduše se vše ustálilo v obměnách sortimentu, rychlostí expedované objednávky a nakonec i expresní zpracování reklamací.

Firenet.cz proto udělal malý průzkum mezi čtenáři přes zaslaný e-mail. Celkem bylo registrovaným čtenářům z kategorie Hobby odesláno na 1010 e-mailů s odkazem na hlasování. Průzkum se nesl v duchu několika jednoduchých otázek, ze kterých bylo možné později zpracovat celkem podrobný výsledek a obraz jednotlivých prodejen na domácím trhu o zrealizovaných nákupech

Celkově 484 čtenářů realizuje své objednávky v elektronické podobě na opačném konci republiky. Z Brna pak nejvíce modelářů objednává své modely v Praze, Plzni a Ostravě. Velkou měrou se na takto vysokém čísle podílí především nespokojenost nakupujících – napsaná do poznámek pod náš průzkum.

Dále 244 čtenářů objednává modely v místě bydliště, případně nejbližšího většího města svého regionu. To je případ Plzně, Prahy, Ostravy a centrální části Moravy. Na Moravě se realizují nákupy ve větší míře v rámci regionů. Centrální část Moravy má poměrně dost silné zastoupení modelářských specializovaných prodejen.

Dalších 198 čtenářů nakupuje mimo Prahu. V Praze jsou v posledních dvou letech nejdražší modelářské prodejny v zemi. Pražáci realizují objednávky hlavně v Plzni a na Moravě.

A posledních 84 modelářů dává přednost osobnímu odběru přímo na prodejně. Což jsou především lidé, kteří nemají důvěru v poštovní a kurýrní služby externích firem.

Z celkového výsledku není nutné vyvozovat nějaké konkrétní číslo o úspěchu té či oné prodejny, nebo prodejního radiusu který samotné prodejny v místě působení mají. Jednoznačně to je alarmující číslo které bude v následujících letech spíše stoupat. Řada prodejců zabředla do určitého stereotypu prodejně-zákaznické filozofie. Nic nového lidem, kteří přicházejí do obchodů utrácet své peníze nepřináší.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/hobby/firemni-informace/1851-duvera-nakupujicich-v-miste-bydliste-znacne-klesa-darky-objednavaji-na-druhem-konci-republiky{/qrcodegenerator}

Z poznámek které řada nakupujících uvedla pak pod samotný průzkum vyplívá, že se u nás začíná objevovat nešvar v podobě zdvojených cen v případě nákupu na prodejně, a zceal rozdílné ceny při realizaci objednávky přes e-shop. O takového prodejce by se jistě ráda zajímala Česká obchodní inspekce.

Všem čtenářům a nakupujícím modelářům za účast v průzkumu děkujeme, a přejeme Vám krásné prožití Vánočních svátků..

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments