VÝKUP POZEMKŮ | Stát v tomto týdnu začíná vyvlastňovat pozemky pro stavbu rychlostí silnice R35. Jenže ceny za ornou půdu, kterou stát v současné době nabízí, se nelíbí převážně zemědělcům a dalším lidem vlastnící pozemky v trase této rychlostní komunikace. Ta má spojit Turnov s Hradcem Králové, Mohelnicí, Olomouckem a Lipníkem nad Bečvou.

ZE TŘECH VARIANT BUDE RALIZOVÁNA TA SEVERNÍ

Minimálně propojení Turnova a Hradce Králové je nutné, neboť kamiony na trase z Hradce Králové na Turnov, projíždějí řadou obcí. Rychlostní komunikace z Turnova přes Jičín na Hradec Králové by dopravu měla výrazně zlepšit. Jenže výkupy pozemků nesou i řadu komplikací s jejich současnými majiteli, ti cenové nabídky na výkup dlouhodobě odmítají.

{snippet 200}Stát tak díky novele zákona minulých vlád, stanovil ceny za metr čtvereční od 12 do 30 korun, což je v Evropském měřítku unikát. Díky tomuto zákonu o maximální výkupní ceně, váznou stavby i jinde, nejvíce pak v regionu středních Čech ale i jinde. Výkupy pozemků blokují i stavby železničního koridoru do Českých Budějovic.

Problematické výkupy má právě realizace přípravných prací na stavbu také dálnice D3. Trojka  byla nedávno otevřena pro řidiče jen v úseku od Tábora k Veselí nad Lužnicí. Do dvou let by stavba měla dostáhnout i jihočeské metropole, tedy v případě, pokud výkupy pozemků bude chtít stát realizovat již s novelou zákona o výkupních cenách. Dříve se metr čtvereční vykupoval za ceny od 80 do 100 korun. Ani dálnice D11 nedosáhla hranice města Hradce Králové. Dlouhodobé sory státu se statkáři v této lokalitě, vedou spíše k prodražování kompletních staveb a jejich zahájení.

Lidem, kteří svoji půdu prodat odmítnou, však hrozí vyvlastnění. V trase budoucí rychlostní silnice R35 u Opatovic nad Labem již má přijít o pozemky první vlastník – Zdeněk Doležal za ně dostane místo odhadních 1,35 milionu pouze 170 tisíc korun. „Vyvlastní mně to příští týden. Je to druhá krádež státu: První byla za komunistů, druhá je teď,“ poznamenal muž, který se stal první obětí nízkých výkupních cen. Další na řadě jsou nejenom soukromí vlastníci, ale například také obce. Tím, že dojde na vyvlastnění, se ale příprava potřebných dopravních staveb, výrazně zdržuje – a tím pádem paradoxně také prodražuje.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/zpravy/dalnice-a-myto/2005-stat-zacina-vyvlastnovat-pozemky-pro-r35-majitelum-se-ale-nelibi-nizke-ceny{/qrcodegenerator}

Pokud ministr dopravy Antonín Prachař novelu zákona o výkupu pozemků prosadí, měla by do cen pozemků zasahovat i další klasifikace, zejména pak bonita kvality půdy a znaleckého posudku.

 

FIRENET.CZ | ČT24 | ČESKÉ DÁLNICE

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments