V naší železniční modelařině si musíme zvykat na vrtochy výrobců, které vždy přecházíme s patřičným mrmláním nad zjištěnou informací! Čas vše nakonec odnese, a „jede“ se zase dál. Po sérii zdražování velkovýrobců Roco, Piko, případně Auhagen a Lenz, přichází i tradiční výrobce Tillig, s menším zdražením.

Jenže, není zdražení jako zdražení. Alespoň ne to, co předvedlo před dvěma lety Rakouské Roco. Nejdříve hází našincům klacky pod nohy vysoký kurz koruny proti EURu, dále pak mimořádné zdražení, aby nakonec přišlo navýšení daní z 19% na 20% DPH! Stále je to tedy to stejné – systematické navyšování nákladů, nehorázných a přehnaných marží českých obchodníků, až nakonec díky všem předchozím vlivům i nedostupnost některých produktových položek…

Z jara 2010 opět Piko chytlo nezvyklé vrtochy formou rozdílných obchodních podmínek pro prodejce v SRN a ČR (více v článku: Firma PIKO, podivné obchodní podmínky). Pokud i nadále hodlají velkovýrobci testovat trpělivost modelářů, (nakone nám stejně nic nezbývá), budeme muset některé nákupy odkládat, případně zcela zrušit.

Tillig zatím neoznámil, o kolik procent se zdražení dotkne koncové ceny jeho výrobků, nakonec se vždy bude jednat řádově o jednotky procenta, případně do 4% od posledního zdražení. Nelze zde opomenout ani fakt, že s kvalitou jeho produktů to není také tak vábné, jak by se mohlo zdát. Není tajemstvím, že Tillig si nechává (stejně jako PIKO), vyrábět řadu komponent – polotovarů, lisovat v Asii. Doufejme tedy, že pokud velcí hráči na trhu chtějí logicky se zvyšujícími se vstupními náklady i zdražovat – měla by tomu taktéž odpovídat kvalita a provedení věrohodnosti od původních modelových předloh!

V případě katalogových změn v cenách, Vás budeme informovat Newsletterem – katalogy budeme i následně (nově) i rozesílat do e-mailových schránek registrovaným čtenářům…

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments