GLOBÁLNÍ MÉDIA | Národní politika jednotlivých států neovlivňuje jen dění v regionální politice, ale i korporátní média s důrazem na šíření informací pomocí internetu. Přesvědčit se o tom mohl i představitel Turecka Tyyip Erdogan, když se v polovině února letošního roku chystal na návštěvu Německa, kde žije 3 miliony jeho krajanů.

ILUSTRACE | SHUTTERSTOCK.COM

Představitelé komunity ale posílají do Turecka jasný signál: nejezdi. Německá komunita chce navíc proti Erdoganovi bojovat na internetu, z čehož má součaná hlava státu oprávněné obavy. Komunitní servery zažívají poslední dekádě silný růst – mají k tomu i velký vlim, což je případ i Twitteru.

Turecko tak vstoupí do druhé fáze cenzury a blokování korporátních médií působících v globálním měřítku. To, se zase nelíbí lidem žijícím mimo mateřské Turecko. Země spadla do skandálu i s nedávnou blokací stále populárnějšího videoplatformy Vimeo, kdy dostupnost služeb tohoto serveru byla na několik hodin zcela odříznuta.

Země pod vedením Tyyipa Erdogana tak směle plní statistiky států, které se z jakéhokoliv důvodu snaží ovlivňovat globální média. První příčky v tomto „oboru“ zaujímá Čína a Severní Korea. K prvním pozicím se rychle blíží i Rusko. Na nižších pozicích se pak nacházejí státy Jižní Ameriky, především Bolívie.

Portál AC24 dále přinesl informace, že Turecko by po místních volbách 30. března mohlo zakázat Facebook a YouTube, jichž, jak říká, zneužívali jeho političtí nepřátelé. Erdogan vázne v mocenském boji s tureckým klerikem Fethullahem Gulenem žijícím v USA, bývalým spojencem, o kterém říká, že je za těmi proudy „vyfabrikovaných“ audionahrávek vystavovaných na Internet s údajnými odhaleními korupce v jeho vnitřních kruzích.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/zpravy/media/1933-turecko-miri-k-druhe-fazi-ovlivnovani-korporatnich-medii-pri-volbach-chce-blokovat-facebook-i-youtube{/qrcodegenerator}

Erdogan říká, že uvolnění jeho údajných konverzací je součástí kampaně za jeho zdiskreditování. Gulen popírá zapojení do těchto nahrávek a odmítá domněnky, že využívá síť svých chráněnců ve snaze ovlivnit politiku v Turecku.

S blokováním svých DNS serverů má zkušenosti i Google. Google čelí řadu let kritice, že v Čině jde tamním představitelům mocenské struktury na ruku, když ze svých databází odstranil tisíce výrazů a odkazů na blogy kritizujícím tamní režim. Podobné politické tanečky s Googlem mají i v Severní Koreji nebo v Iránu a Sýrii.

{snippet 100}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments