Německé dráhy dávají všem svým vlakům v nejvyšší kategorii ICE jména dle svých měst. Řada dopravců i mimo železniční sféru, pojmenovává své dopravní prostředky dle řek, měst, osobností nebo krajinných lokalit. Zejména v Německu dostává řada vlaků jména dle lokálního působení, případně dle měst kterými tyto vlaky projíždějí. Vlaky ICE tak mají své originální signatury dle velkých měst. Součástí názvu může být i znak města.

ICE vlaky nedostávají ale jen jména dle měst, která projíždí. Od konce roku 2012 dostalo několik vlaků své názvy i dle významných staveb. Poslední pojmenovanou soupravou je Schwäbisch Hall – což je sportovní hala ve Švábensku. S erbem měst pak jezdí soupravy Stuttgart, Hamburg, Oberhausen nebo Mnichov a Norimberk. Erbovních vlaků ICE jezdí ale více.

I u nás funguje podobný model v pojmenování některých dopravních prostředků. České aerolinie mají názvy letadel dle měst, České dráhy své vlaky kategorie SC Pendolíno zase dle některých řek. Dříve se všech sedm souprav jmenovalo dle sedmi trpaslíků (Sněhurka a sedm trpaslíků. Dráhy ale takové pojmenování svých vlaků v roce 2012 zrušilo. (viz. článek: Pendolino po trpaslících končí, nově bude dle našich řek). {qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/doprava/1450-v-nemecku-nejvyssi-trida-vlaku-ice-dostava-jmena-dle-mest-podobny-system-funguje-i-u-nas{/qrcodegenerator}

Pojmenování jednotlivých vlaků má u nás celkem malou historii. Nejvíce známe vlaky jsou např. Košičan, Carl Maria von Weber, Pannonia, Vindobona, Csardás, Brněnský Drak, Praha, Baltic, Saxonia, Metropol, Galieo Galiei, Porta Bohemica a mnohé další. Řada z nich postupem času zanikla, některá však přežívají řadu desetiletí.

U Deutsche Bahn jsou pojmenovávány i motorové vozy v regionální a příměstské dopravě, tak např. Ruhr-Rhein nebo Schwäbisch region ap. Stejný systém funguje i v sousedním Rakousku, případně ve Švýcarsku. Dle průzkumu mezi cestující veřejností, kterou si jednotlivé železniční správy nechávají čas od času vypracovat, inklinují lidé hodně k názvům vlaků se kterými často cestují. Pokud je vlak pojmenován přímo na určitý spoj, tedy jeho číselné označení, lidé se orientují přímo názvem vlaků. Je to čistá marketingová strategie v propagaci produktů, jako vlaků a svého rodového označení.

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments