V Británii opět stávkují železničáři, funguje jen necelá čtvrtina vlakových spojů

0

V Británii opět stávkují železničáři, kteří se dožadují vyšších mezd a zachování pracovních míst. Uzavřena je zhruba polovina železniční sítě a v provozu po celém Spojeném království zůstává asi 20 procent spojů, uvedla BBC. Největší stávka na britské železnici za posledních 30 let začala v úterý a odbory předpokládají, že kromě čtvrtka se bude stávkovat ještě v sobotu.

Většina vlaků, které zůstaly v provozu, jezdí po hlavních trasách. Některé oblasti jsou ale zcela bez vlakového spojení. Železničáři začali značně omezené služby poskytovat později než obvykle, a to v 07:30 místního času (08:30 SELČ), skončit s nimi hodlají v 18:30 místního času (19:30 SELČ).

Desítky tisíc zaměstnanců železnic se vedle vyšších platů a zachování pracovních míst dožadují také zlepšení pracovních podmínek. Protest svolal svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů. Železniční infrastrukturu v Británii vlastní a provozuje společnost Network Rail.

Odboráři hrozí, že stávky na železnici by mohly znamenat začátek „léta nespokojenosti“. Kvůli vysokým životním nákladům v souvislosti s rychlým růstem cen potravin a pohonných hmot začínají totiž o nějaké formě protestu přemýšlet i lékaři, učitelé, popeláři a také advokáti. Míra inflace v Británii se blíží deseti procentům.

Vlna stávek, ke které se v Británii podle odborářů schyluje, vede mnohé ke srovnání se 70. lety minulého století. Země čelila velkým stávkám zejména v období let 1978 a 1979, které vešlo do povědomí jako „zima nespokojenosti“. V odborech je ale od 70. let v Británii asi o polovinu zaměstnanců méně a i stávek ubylo. Částečně je to kvůli změnám, které prosadila tehdejší konzervativní premiérka Margaret Thatcherová, aby omezila sílu odborů a ztížila možnost vyhlásit stávku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments