Expres označený Ex/MEx/TS 54/55 byl nazván „VINDOBONA“ podle latinského názvu Vídně a vytvořil rychlé spojení Berlína, Prahy a Vídně. První zkušební jízda se konala 6. ledna 1957 z Berlína do Vídně a 8 ledna zpět. Vzhledem k požadavku na rovnoměrné rozložení výkonů mezi zúčastněné železniční společnosti (DR, ČSD, ÖBB) bylo dohodnuto střídání souprav.

 

Rakouská ÖBB používala pro Vindobonu jednotky sestavené z motorových vozů řady 5145, vložených 7645 a vozů s jídelním oddílem řady 7745. V letošním roce oslavila Vindobona 45 let od svého vzniku a při této příležitosti se 2. června 2002 objevila na hlavním nádraží v Praze původní historická souprava tvořená motorovými vozy VT5145.01 a VT5145.11 se třemi vloženými vozy.

Od té doby již tento historický a velice vzácný motorový vlak do Prahy nezavítal. Celá souprava je v současné době využvána pro historické jízdy na Semmeringu v Rakousku, případně pro soukromé účely mnoha subjektů. Mimo první motorový vůz, byla na dvou vložených vozech provedena generální obnova podvozkových segmentů. Druhý motorový vůz prošel generální opravou hnací jednotky.

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments