Pakliže ale jde o tvorbu tunelových portálů a opěrných zdí k tomu, je výroba takových prvků-celků snadnou záležitostí. Dnes bych zvolil asi trochu jinou metodu imitace kamení v těchto komponentách, každopádně pro příští plánování v odlévání sádrou použiji plastové odlitky od firmy Noch. Tato firma nabízí imitace těchto mnou odlévaných částech, ty pak vložím na dno formy kterou jsem si zhotovil z kartovoného papíru.

Výhoda v tomto odlévání je veliká, můžete si prakticky vyrobit co potřebujete. Od opěrných zdí, přes tyto tunolové portály, traťové propustky, skalní masiv ap. rozhodně se není čeho obávat. Odlévání jsem realizoval prvně v životě a spíš se jednalo jen o pokus a zvědavost, jaký může být konečný vysledek! Rozhodně ale jinak vše kupuji již hotové, domácí bastlení se sádrou bylo jen z nudy.

Sádrové odlitky budu instalovat na část mého kolejiště kde bude v provozu H0e kolejiště do sklaních celků s vychylovací tratí na koncové nádraží. A protože se bude jednat o značný počet tunelových portálů s opěrným zdivem, zvolil jsem proto tuto možnost. Mohu si zde vyrobit jakoukoliv velikost, tvar nebo rytí do odlitku, ten, jak již bylo zmíněno v úvodu, budu volit plastového charakteru od firmy Noch nebo Vollmer. Pokud ale budu chtít něco originálního, např. rok stavby nad tunelovým prstencem portálu, rytectví se stejně nevyhnu!

Pokud dodržíte přesné tvary formy pro odlévání, nemáte ve výsledku žádné nepřesnosti s přilnavostí ostatních odlitků k tunelovým portálům! Formu jsem použil jen jednou, to je asi jediná nevýhoda této varianty v odlévání. Pokud bych uvažoval o výrobě více modifikací, jako že se tomu asi nevyhnu, budu vyrábět pro sebe i formu z částí plexy-materiálu který je omyvatelný a lehce variabilní. Forem lze takto vyrobit nespočet. Jistě by se forma dala vyrobit i z tenkého plechu do 0,3 mm. a mít tak stabilní prvek pro další práci, ale pro mé potřeby bude karton dostačující…

Kolorování: černá, zelená (pro imitaci mechu ve spárech) a nakonec Umbra. Dá se říci, že v takovém stavu by se mohl výsledek ponechat, rozhodně ale neplní dojem stáří a opotřebení klimatickými jevy, takže mech jde stranou…

  1. …a přichází poslední fáze úprav! Zde jsem použil i pigmenty na vrchní části kamenů
  2. Výsledek je perfektní a jsem velice spokojen…,
  3. Takto vypadá kamenivo, pokud na dno formy vložíte plátek tunelového portálu od firmy Noch

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments