Agentura Moody´s kritizuje tlak státu na obměnu vedení Českých drah. Infografika: Magzine.cz

Ratingová agentura Moody´s obeslala dopisem České dráhy i Ministerstvo dopravy které dopravce vlastní. Agentuře vadí podivné tlaky na výměnu vedení, to prosazuje už několik týdnů ministr dopravy Dan Ťok. Snížení ratingu by mohlo dopravci stížit financování, případně zdražit půjčené peníze na obnovu vozidlové flotily a nákup nových lokomotiv.

Tlak ministra se stupňuje od doby kdy vláda Andreje Babiše získala důvěru, Ťok tedy čekal na silnější mandát. Jeho kroky kritizuje opozice i odborníci. Dopravci se v poslední době finančně daří, a státem vlastněná firma je i v zisku. Zisková je dceřiná nákladní firma ČD Cargo, dráhy tak už několikátý měsíc končí v černých číslech.

Moodyˇs tak obeslala ministerstvo s dotazem, proč stát tlačí tolik na výměnu vedení. Dan Ťok se chce evidentně zbavit i šéfa firmy Pavla Krtka, který celou firmu vytáhl z finanční agónie do plusových čísel. Agentura tyto kroky považuje za znepokojující, a jejich výsledkem může být právě zmíněné snížení ratingu, což by mohlo zabrzdit obnovu i nákup vozidlového parku i lokomotiv. Kroky ministerstva hodnotí agentura za nepochopitelné.

České dráhy jsou v nejlepší kondici za poslední dekádu. Dan Ťok stále tlačí na ještě větší konkurenci

Pavel Krtek očekává jednání s agenturou v polovině října, nejspíš na této úrovni bude muset vysvětlovat i kroky ministra dopravy Dana Ťoka. Podle informací redakce Magzine.cz je tato situace pro dopravce velmi nepříjemná, nebývá totiž obvyklé aby agentura po nedávném zlepšení celkového ratingu ČD, obeslala státní firmu s dotazem proč ministr chce tak rychle obměnu firmy.

Pokud Moody´s po jednání s šéfem firmy Pavlem Krtkem opravdu hodnotící rating sníží, pro České dráhy to může znamenat stíženou pozici ohledně tlaku ze strany konkurence, ale také odložení řady klíčových investic.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments